Nezavisni ruski medij Vertska otkrio je da gotovo 90% glavnih ruskih proratnih Telegram kanala prkosi nalogu ruskih vlasti da se službeno registriraju. Direktiva, koju je potpisao Vladimir Putin još 8. kolovoza, zahtijeva od kanala društvenih medija s preko 10.000 pretplatnika da predaju svoje podatke Roskomnadzoru, ruskom regulatornom tijelu za telekomunikacije. Kanali koji se ne pridržavaju do 1. siječnja 2025. suočavaju se sa zabranama oglašavanja i prikupljanja sredstava.
Vertskina analiza 100 najboljih ruskih političkih Telegram kanala identificirala je 82 provladina računa. Među njima, 72 ostaju neregistrirani do kraja studenog, uključujući blogera Rybara povezanog s Kremljem, čečenskog vođu Ramzana Kadirova i Operaciju Z. Istaknuti ruski političari poput Dmitrija Medvedeva i gradonačelnika Moskve Sergeja Sobjanina također su se suzdržali od registracije, kao i kanal ruskog Ministarstva obrane.
"Ruski Telegram postat će cenzuriran i nezanimljiv"
Institut za proučavanje rata sa sjedištem u Washingtonu spekulirao je da ti kanali možda ne vide registraciju kao potrebnu zbog njihove usklađenosti s interesima Kremlja. Vjerojatno zato što su već povezani s Kremljem i ne prijete zasluženoj kontroli Kremlja nad javnim diskursom u Rusija, ističe za Business Insider spomenuti američki institut.
Međutim, navedena politika ruskih vlasti suočila se s reakcijom prokremaljskih vojnih blogera, koji često daju prednost anonimnosti. Kritičari su upozorili da bi zakon mogao potisnuti analize i ratna izvješća. Ruski Telegram postat će cenzuriran i nezanimljiv, istaknuo je Telegram kanal Two Majors, koji ima gotovo 1,2 milijuna pratitelja.
Posljedice neregistracije
Neki vojni blogeri, uključujući Borisa Rožina iz kanala "Colonel Cassad" i Dmitrija Nikotina, su se registrirali. Vjačeslav Volodin, predsjednik ruske Državne dume, vodi najpraćeniji registrirani kanal, na osmom mjestu među političkim računima.
Druga studija Vertske otkrila je da je samo osam od 32 najbolja kanala fokusirana na rat u Ukrajini, odnosno njih oko 25%, udovoljilo pravilima registracije. Dok su platforme poput Facebooka i YouTubea suočene s ograničenjima u Rusiji, dekret proširuje kontrolu na domaće platforme poput društvene mreže VKontakte, Telegrama i TikToka.
Roskomnadzor u međuvremenu nije odgovorio na zahtjev za komentar poslan izvan radnog vremena, piše američki portal Business Insider.