Snažni radijski signali prvi put povezani s iznenađujućim svemirskim izvorom koji skriva puno misterija

Astronomi potvrđuju da snažni kozmički radijski signali potječu iz zvijezda magnetara, otkrivajući svemirske tajne revolucionarnim tehnikama i preciznošću bez presedana.

Branimir Vorša | 02.01.2025. / 14:21

Ostatak zvijezde, ilustracija
Magnetar, ilustracija (Foto: Getty Images)

Revolucionarna studija pružila je dosad najjasniji dokaz da brzi radijski izboji (engl. fast radio bursts ili FRB), odnosno kratke, snažne emisije radiovalova, mogu potjecati iz magnetosfera magnetara. Te visoko magnetske neutronske zvijezde nalaze se u dalekim galaksijama, a navedeno istraživanje baca novo svjetlo na njihovo neuhvatljivo ponašanje.

Otkriće i potvrda

Godine 2022. astronomi su otkrili FRB 20221022A u galaksiji udaljenoj 200 milijuna svjetlosnih godina. Kroz analizu njegove scintilacije, odnosno izobličenja u njegovoj svjetlosti uzrokovane plinom u svemiru, odredili su izvor njihovog izboja unutar 10.000 kilometara od magnetara.

Zumiranje na područje od 10.000 kilometara, s udaljenosti od 200 milijuna svjetlosnih godina, je kao da možete izmjeriti širinu spirale DNK... na površini Mjeseca, objasnio je Kiyoshi Masui, fizičar s MIT-a i jedan od autora novog istraživanja.

Otkriće je uslijedilo nakon ranijih dokaza koji povezuju magnetare s FRB-ovima, kao što je događaj 2020. godine unutar Mliječne staze. Međutim, nova studija potvrđuje da FRB mogu nastati iz magnetskih magnetosfera u drugim galaksijama. To je istraživanje objavljeno u časopisu Nature.

Uloga magnetara

Magnetari su rijetke neutronske zvijezde s magnetskim poljima tisuću puta jačim od običnih neutronskih zvijezda, zapravo najmoćnijim magnetskim poljima u svemiru. U tim okruženjima neutronskih zvijezda, magnetska polja su stvarno na granicama onoga što svemir može proizvesti, rekla je astrofizičarka Kenzie Nimmo s MIT-a, vodeća autorica studije.

Ogromna energija u tim poljima može se uvijati i rekonfigurirati, oslobađajući nalete radio valova koji se mogu otkriti diljem svemira.

Oko tih visoko magnetskih neutronskih zvijezda, također poznatih kao magnetari, atomi ne mogu postojati - magnetska polja bi ih jednostavno rastrgala, dodao je Masui.

Vrijedan novi alat

Scintilacijska analiza nudi obećavajući alat za proučavanje drugih FRB-ova, potencijalno otkrivajući više o njihovom podrijetlu i raznolikosti. Promatranje polarizacije, osobina koja ukazuje na blizinu FRB 20221022A rotirajućem magnetaru, dodaje još jedan sloj znanstvenih uvida.

Takva se pražnjenja uvijek događaju. Možda postoji puno različitosti u tome kako i gdje se pojavljuju, a ova tehnika scintilacije bit će stvarno korisna u pomaganju razlučivanja različite fizike koja pokreće te pražnjenja, zaključio je Masui.

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti