Ukrajinske jedinice za dronove se razvijaju, spajajući tehnološke inovacije s vojnom otpornošću. No, radeći više poput tehnoloških startupa, te jedinice postale su središnje mjesto u obrani Ukrajine od ruskih snaga, piše The Wall Street Journal.
Jedna takva jedinica, Clear Eyes, započela je kao tim neplaćenih civilnih entuzijasta, koji su koristili komercijalne dronove za izviđanje kretanja ruskih trupa. Sada djeluje iz sjedišta s inženjerskim radionicama, objektima za obuku pilota i jedinstvenom kulturom koja nalikuje startupu. U istočnoj Ukrajini, postrojba koristi kuće kao improvizirane tvornice bombi za modificiranje sovjetskog i ruskog oružja, pretvarajući ga u snažnije streljivo za bespilotne letjelice.
Vođa Clear Eyesa, 37-godišnji Heorhij Volkov, koji je vlasnik marketinške agencije, upravlja jedinicom s fokusom na logistiku, inovacije i komunikaciju, a ne na strogu vojnu hijerarhiju.
Jedan dobar pilot ništa ne mijenja. Mi smo tim civila koji žele ubijati Ruse našom pameti i tehnologijom, rekao je Volkov.
Mnogi ukrajinski operateri bespilotnih letjelica nemaju službenu vojnu pozadinu, često zaobilazeći tradicionalne vojne protokole poput salutiranja. Od početka ruske invazije u veljači 2022. godine, Ukrajina je strateški koristila bespilotne letjelice za ometanje ruskog topništva, gađajući skladišta streljiva, naftna postrojenja, pa čak i Crnomorsku flotu.
U rujnu su snimke "dronova zmajeva" koji bacaju zapaljivi materijal na ruske položaje istaknule ukrajinsku taktiku psihološkog ratovanja. Oleksandr Dakno, pilot drona, tvrdi je da je ubio oko 300 ruskih vojnika te da je upravljao bespilotnom letjelicom koja je nosila bombu od 4 kilograma u školsku dvoranu koju su koristile ruske trupe.
Predsjednik Volodimir Zelenskij izjavio je u listopadu da Ukrajina sada može proizvesti 4 milijuna bespilotnih letjelica godišnje.
U izuzetno teškim uvjetima sveobuhvatnog rata pod stalnim ruskim udarima, Ukrajinci su uspjeli izgraditi praktički novu obrambenu industriju, rekao je tad ukrajinski predsjednik.