Umalo tragedija: Bliski susret policijskog drona i borbenog zrakoplova

Policijski službenik koji je upravljao dronom bio je uvjeren kako će borbeni zrakoplov F-15 udariti njegovu bespilotnu letjelicu, no tragedija je, srećom, ipak izbjegnuta.

Hrvoje Jurman
Hrvoje Jurman | 30.05.2018. / 08:25 komentari
Dron (Foto: Thinkstock) (Foto: Thinkstock)

Do sada je zabilježeno više slučajeva u kojima su neoprezni vlasnici bespilotnih letjelica, usprkos brojnim upozorenjima kako ne smiju koristiti dronove u blizini aerodroma, previše približili dronove avionima te su mogli izazvati veliku tragediju. Do tragedije je zamalo došlo početkom ove godine u Velikoj Britaniji kada je borbeni zrakoplov preletio (pre)blizu policijske bespilotne letjelice, a informacije o ovom incidentu objavljene su tek ovog tjedna.

tri vijesti o kojima se priča Kineski ekranoplan Tehnologija Hladnog rata FOTO U javnosti se pojavile prve fotografije kineskog "Čudovišta iz Bohajskog mora" Neobičan bljesak na Saturnu Znanstvenici se nadaju FOTO Je li djelatnik NASA-e i astronom amater prvi put dosad zabilježio neuhvatljivi događaj na Saturnu? Orka nudi hranu ljudima Nevjerojatno VIDEO Divlje orke snimljene u zapanjujućoj gesti prema ljudima

Prema objavljenom izvještaju, policajac koji je upravljao bespilotnom letjelicom koja se kretala na oko 90 metara visine bio je uvjeren da će doći do sudara s borbenim zrakoplovom F-15. Incident se dogodio iznad sela Throwleigha – policajac je u izvještaju odboru zaduženom za sigurnost zračnog prometa Airprox rekao kako se borbeni zrakoplov koji je letio na otprilike istoj visini kao i dron samo odjednom pojavio i skrenuo na desno, leteći u smjeru prema letjelici.

Nitko nije kriv

Kada je ugledao zrakoplov, policajac je počeo spuštati dron te samo srećom nije došlo do sudara – zrakoplov je letio brzinom većom od 830 km/h, a nakon prvog zrakoplova, blizu drona preletio je i drugi F-15.

Policija okruga Devon u kojem se nalazi Throwleigh prošle je godine oformila jedinicu s dronovima, a o ovom incidentu obavijestili su i Airprox, no prema njima, nitko nije kriv za ovaj incident niti se iz njega mogu naučiti neke lekcije.

Ipak, nakon što je zamalo došlo do sudara drona i borbenog zrakoplova u Velikoj Britaniji, počeli su razgovori o tome trebaju li se u servise za praćenje ruta letenja koje koriste vojni zrakoplovi implementirati i informacije iz drugih izvora, kako bi vojni zrakoplovi imali potpuniju sliku zračnog prometa nad Velikom Britanijom i kako bi se u budućnosti izbjegli slični incidenti.

Izvor: BBC

 

Vezane vijesti