VIDEO Znanstvenici razvijaju 3D tehnologiju koja omogućuje "dodirivanje" virtualnih predmeta

Znanstvenici smatraju da bi se ovakav 3D prikaz predmeta na ekranu mogao koristiti ne samo u trgovini na internetu, već i za vizualizaciju 3D planova, ali i upotrebu u videoigrama ili pak u medicini.

Martina Čizmić | 19.04.2025. / 10:30

FlexiVol (Foto: UpnaLab/YouTube/Screenshot)

 Jedna od glavnih prednosti koju je klasična kupovina u trgovinama zadržala pred kupovinom na internetu je mogućnost da sve što gledate i želite kupiti - možete dodirnuti i isprobati.

Bez obzira radi li se o novoj haljini, cipelama ili pak komadu voća, odlaskom u trgovinu dobivate taktilno iskustvo koje nije moguće dobiti putem ekrana.

Da, možete naručiti putem interneta, isprobati kad vam stigne na kućnu adresu i onda vratiti ako niste zadovoljni. Ali to u nekim slučajevima jednostavno nije izvedivo.

Upravo bi to taktilno iskustvo, u budućnosti, moglo biti dostupno i za internetsku trgovinu, ali i mnogo šire.

Naime, istraživački tim iz Španjolske osmislio je novu tehnologiju koja bi korisnicima trebala omogućiti da "dodiraju" i "manipuliraju" virtualnim objektima. Sustav imena FlexiVol prikazuje predmete u 3D grafici, ali i omogućuje korisnicima da "dodiruju" tu 3D grafiku kao da je pravi predmet, bez potrebe za posebnom opremom.

Kako su naveli u svom znanstvenom radu objavljenom na HAL open science, razvili su sustav koji koristi volumetrijski zaslon koji omogućuje prikaz 3D grafike bez potrebe za posebnim naočalama ili naglavnim setom. Uz to, FlexiVol koristi mekani, eleastični optički difuzor koji omogućuje korisnicima da "umetnu" svoju ruku i izravno pomaknu virtualni objekt.

FlexiVol koristi vrstu sustava prikaza koji projicira isječke 3D objekta na ekran koji se brzo kreće, stvarajući iluziju čvrstih objekata koji lebde u zraku. Ali umjesto tvrde površine za projekciju, FlexiVol koristi trake od elastične tkanine koje se same mogu oblikovati oko ruke korisnika.

Ta zamjena znači da korisnici sada mogu izravno dodirivati, grabiti, rotirati i pomicati virtualne 3D objekte. Za razliku od ravnih zaslona osjetljivih na dodir ili sustava proširene stvarnosti, 3D slika i ruka postoje u istom fizičkom prostoru.

Dobrovoljci koji su testirali sustav bili su izuzetno zadovoljni jer im se takvo dodirivanje činilo "lakšim i prirodnijim" od, primjerice, korištenja 3D miša. Neki su opisali osjećaj kao "mekan" ili "ugodan".

Znanstvenici smatraju da bi se ovakav 3D prikaz predmeta na ekranu mogao koristiti ne samo u trgovini na internetu, već i za vizualizaciju 3D planova, ali i upotrebu u videoigrama za "osjećanje igre" ili pak u medicini.

Vezane vijesti

Još vijesti