Ministar Šime Erlić i ravnatelj IRB-a David M. Smith potpisali su u srijedu 1,3 milijuna eura vrijedan ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za projekt SMART-Water kojem je cilj poboljšati kontrolu kvalitete kopnenih (jezerskih) voda korištenjem modela umjetne inteligencije.
Institut Ruđer Bošković (IRB) je vodeći partner u projektu koji će se provoditi u sklopu Interreg IPA Programa Hrvatska-Bosna i Hercegovina-Crna Gora 2021. - 2027., a partneri su još Sveučilište u Zadru, Park prirode Hutovo blato (BiH), Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju (CG) te Agencija za zaštitu životne sredine Crne Gore (CG), priopćeno je iz Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova EU.
Vlada i Ministarstvo na različite načine podupiru sve inicijative usmjerene na istraživanje i razvoj, a i kompletna omotnica EU sredstava orijentirana je na to. Posljednjih godina, posebno od ulaska u EU, Hrvatska se podiže na ljestvicama ulaganja u istraživanje i razvoj i tu je vidljiva poveznica s ulaganjima iz europskih fondova, i po pitanju broja istraživača i po pitanju projekata koji se provode", istaknuo je Erlić.
Nacionalnom razvojnom strategijom do 2030., dodao je, postavili su ambiciozan cilj od tri posto BDP-a koje planiraju ulagati u istraživanje i razvoj. Pohvalio je Institut koji, kao najveća i najznačajnija hrvatska institucija u tom području, provodi brojne EU projekte koje su prepoznali kao redovan razvojni alat za ostvarenje poslovnih ciljeva.
Ravnatelj Smith precizirao je da je IRB u prošloj financijskoj perspektivi proveo "14 prekograničnih projekata, više od 30 projekata u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija te brojne projekte iz Programa Obzor.
Time, naglasio je Smith, potvrđuju stratešku orijentiranost prema EU projektima.
Projekt SMART-Water nastavak je naših aktivnosti, a fokusiran je na razvoj baze podataka o praćenju kvalitete kopnenih voda, koja je ključna za razvoj strategija za rješavanje problema eutrofikacije vode, dodao je.
Ministar je na IRB-u obišao građevinske radove u okviru projekta Otvorene znanstvene infrastrukturne platforme za inovativne primjene u gospodarstvu i društvu (O-ZIP), vrijedan više od 100 milijuna eura, kojim će se razviti multidisciplinarno okruženje za istraživanje i razvoj te Institutu omogućiti podizanje kvalitete znanstvenih istraživanja.
Obišao je i radove na objektima za potrebe znanstvenika iz područja kemije i molekularne medicine te iz domene računalnih znanosti.