Arheolozi u Pompejima otkrili su rijetke freske gotovo u prirodnoj veličini koje nude novi uvid u vjerske običaje u tom drevnom gradu prije nego što ga je uništila erupcija Vezuva 79. godine.
tri vijesti o kojima se priča


Veliki friz koji se proteže preko tri zida dvorane za bankete predstavlja živopisne slike obreda inicijacije za sljedbenike Dioniza - starogrčkog boga vina, plodnosti, kazališta i vjerske ekstaze.
Rituali inicijacije, poznati kao Dionizove misterije, bili su tajnoviti vjerski obredi posvećeni bogu, koji su obećavali duhovno prosvjetljenje i vjerojatno blagoslovljeni život nakon smrti.
Freska, koja datira iz 40. do 30. godine prije Krista, predstavlja živopisne slike sljedbenika Dioniza u stanjima ritualne ekstaze, plesa i lova, nalik freskama obližnje Vile misterija koje su otkrivene prije 100 godina.
...Današnji dan bit će zapamćen kao povijesni jer je otkriće koje predstavljamo povijesno, rekao je u srijedu talijanski ministar kulture Alessandro Giuli koji je nazočio otkrivanju fresaka.
Pored Vile misterija, ove freske su neusporedivo svjedočanstvo o manje poznatim aspektima drevnog mediteranskog života.
Divovski friz prikazuje Dionizove sljedbenice i kao plesačice i kao žestoke lovkinje, koje nose zaklanu kozu na ramenima ili drže mač i utrobu životinje u rukama.
U središtu je freska elegantno odjevene žene koja vjerojatno čeka da bude upućena u misterije.
Gornji friz prikazuje žive i žrtvovane životinje, uključujući srnu, vepra, pijetlove i ribe. Istraživači kažu da ovo suprotstavljanje naglašava dvostruku prirodu dionizijskog štovanja, kombinirajući uživanje s iskonskim žrtvovanjem.
Pitanje je što želiš biti u životu, lovac ili lovina? rekao je direktor Pompeja Gabriel Zuchtriegel.
Pompeje, drevni antički grad pored Napulja, i okolicu prekrio je debeo sloj vulkanskog pepela kada je 79. godine nove ere erumpirao Vezuv usmrtivši tisuće Rimljana, koji nisu imali pojma da žive uz jedan od najvećih europskih vulkana.