Koliko vaš tinejdžer može zadržati pažnju? Rezultati su zabrinjavajući, a krivac je jasan

Problem smanjenog raspona pažnje naročito je problematičan krajem školske godine i završnih ispita.

Hrvoje Jurman Hrvoje Jurman | 13.05.2025. / 10:19

Tinejdžer s telefonom, ilustracija (Foto: Getty Images)

Pametni telefoni i drugi uređaji značajno su smanjili raspon pažnje, odnosno vrijeme tijekom kojeg se ljudi mogu koncentrirati na svoje stvari i zadatke, prije nego im misli odlutaju, odnosno prije nego im pogled skrene prema ekranu telefona kako bi pogledali nove poruke, obavijesti i slično.

Dobro raspoloženje, ilustracija Eksperiment od 2 tjedna pokazao je fantastične rezultate: Samo jedna promjena može učiniti čuda za vaše živote

To se pogotovo odnosi na mlade i tinejdžere koji su odrasli s ekranima u digitalnom i konstantno povezanom svijetu. Ovisnost o ekranima i njihov utjecaj na raspon pažnje mogu se negativno odraziti i na performanse djece u školi. Umjesto da se skoncentriraju na učenje, njihove misli su na TikToku, YouTubeu ili igrama, neispavani su jer umjesto da spavaju, noći provode na internetu pa su tijekom školskih sati umorni i dekoncentrirani.

Nedavno istraživanje koje je nad tisuću tinejdžera provelo nekoliko britanskih sveučilišta povezanih u grupu Mander Portman Woodward pokazalo je kako taj raspon pažnje iznosi samo - 14 minuta. Odnosno toliko vremena u prosjeku mogu izdržati bez da pogledaju u ekran, a najveći izvori ometanja za tinejdžere su društvene mreže. Konkretno - najviše su ovisni o Snapchatu i TikToku.

Mnogi su “konstantno ometani”

Ono što je posebno zabrinjavajuće je što čak 40 posto tinejdžera kaže kako su konstantno ometani te su digitalni uređaji značajna prepreka učinkovitom učenju, komentirali su na The Independentu. Također, isto je istraživanje pokazalo da samo oko 10 posto učenika pokazuje veliko samopouzdanje uoči ispita koje će polagati krajem školske godine. Ostalima problem, među inim, predstavljaju i ekrani, odnosno telefoni i drugi uređaji zbog kojih se ne mogu koncentrirati na učenje.

Dio učenika zato je pronašao jedno neuobičajeno, ali sve popularnije rješenje za ovaj problem - počeli su koristiti klasične mobitele umjesto pametnih telefona. Takvi telefoni poput legendarnih Nokijinih uređaja namijenjeni su prvenstveno komunikaciji - pozivima i SMS-ovima. Dolaze s malim ekranima koji nisu prikladni za surfanje i video te na njima nema popularnih aplikacija za društvene mreže i igara (osim nekih jako jednostavnih) i slično.

Test fokusa VIDEO Želite provjeriti koliko ste fokusirani? Probajte pronaći slovo "T" u manje od 10 sekundi

Dakle, uz ovakve telefone ne možete gubiti vrijeme na društvene mreže, obavijesti, surfanje i slično, već s njih možete telefonirati i slati i primati poruke.

Iako i dalje većina mladih koristi klasične pametne telefone, porast prodaje jednostavnih mobitela pokazuje kako sve više njih ipak traži jednostavnost komunikacije te više mira od brojnih digitalnih distrakcija koje su u ovom doba neizbježne, ali oni koji to zaista žele, ipak ih mogu kontrolirati.
 

Vezane vijesti

Još vijesti