Brojke ne lažu: Evo zašto je ugovor s Muskom jackpot za NASA-u

Novinari Forbesa istražili su cijene svemirskih letova od kraja pedesetih do danas te se pokazalo da je najisplativije letjeti s Muskovom letjelicom.

Hrvoje Jurman
Hrvoje Jurman | 05.06.2020. / 11:49 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Euforija oko američkog povratka u svemirsku igru na krilima Muskova SpaceX-a i povijesnog polijetanja rakete Falcon 9 i kapsule Crew Dragon na Međunarodnu svemirsku postaju brzo su pali u drugi plan te su naslovnice medija preuzele fotografije i videozapisi nezapamćenih nereda i kaosa koji vlada u SAD-u. U sjeni tih događanja, ipak su se nastavile svemirske misije pa je tako SpaceX lansirao novu grupu satelita Starlink, dok dio medija i dalje analizira let SpaceX-ove letjelice na ISS, stavljajući poseban naglasak na financijsku isplativost te misije.

tri vijesti o kojima se priča Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo Protuzračni sustav Raven 70 posto učinkovitosti VIDEO Pogledajte protuzračni sustav koji su Britanci u 3 mjeseca sklepali za Ukrajinu i koji skida ruske dronove kao muhe s neba Kineski hipersonični projektili "Kill web" Amerikanci paničare jer Kina ima sustav za ciljanje zbog kojeg američke snage nisu sigurne ni na "sigurnoj" udaljenosti

Slika nije dostupna NASA zahvaljujući Elonu Musku i SpaceX-u ima novi rekord

Na temelju dostupnih podataka, novinari Forbesa objavili su infografiku o troškovima svemirskih misija, odnosno trošku misije po astronautu od početka pedesetih pa do posljednje misije u kojoj su koristili usluge SpaceX-a. Podaci, u koje je uračunat i utjecaj inflacije, pokazuju da je misija s Muskovom raketom najjeftinija u odnosu na sve misije u prošlosti - pri čemu posebno upada u oči razlika u cijeni u odnosu na misije Space Shuttle, zadnje korištene letjelice prije SpaceX-a. Dok je trošak po astronautu u kapsuli Crew Dragon oko 55 milijuna dolara, taj je trošak u misiji Space Shuttle iznosio čak 170 milijuna dolara.

Uz te brojke jasno je zašto su Amerikanci od 2011. i prekida programa Space Shuttle do sada koristili usluge ruskog Soyuza jer je trošak te misije iznosi 80 milijuna dolara po astronautu.

Najskuplje misije bile su one s početka i programa Apollo koji je trajao od 1961. do 1972. kada je svako mjesto za astronauta stajalo skoro 400 milijuna dolara. I ostale misije (Mercury 1958. do 1963.) i Gemini (1961. do 1966.) bile su skupe i troškovi su iznosili 142, odnosno 117 milijuna dolara. Nakon prošlog tjedna jasno je kako svemirski letovi za NASA-u više neće biti isti te će letovi biti višestruko jeftiniji, a astronauti više neće morati putovati u Rusiju i otisnuti se u svemir s ruskim raketama.

Slika nije dostupna Muskov vizionarski intervju iz 2004. godine: "Ono što radimo kritično je za budućnost NASA-e"

Osim SpaceX-u, NASA je ugovor o korištenju letjelica dodijelila još jednoj privatnoj kompaniji - Boeingu u čijoj bi kapsuli Starliner astronauti također trebali putovati u svemir. Prema izračunu objavljenom na Forbesu, letovi sa Starlinerom trebali bi biti skuplji u odnosu na letove s Crew Dragonom te se trošak po astronautu predviđa na oko 90 milijuna dolara.

 

 

Vezane vijesti