Informacije koje čitamo s burzi diljem svijeta ne izgledaju dobro te se mnogi pribojavaju scenarija iz 2008. godine i nove velike financijske krize. Ovim stanjem na burzi naročito nisu sretni u Appleu jer je ova kompanija, u odnosu na najveću cijenu dionice iz prošle godine, izgubila skoro 220 milijardi dolara tržišne vrijednosti te je nakon zatvaranja burze ta cijena iznosila 97,05 dolara, a tržišna vrijednost kompanije sada iznosi oko 540 milijardi dolara. Druga kompanija koja je zabilježila najveći pad cijene dionica i gubitak tržišne vrijednosti jest Kinder Morgan koja je izgubila 'samo' 63,5 milijardi dolara.
tri vijesti o kojima se priča


Novinari USA Today pitaju se koliko će dugo još padati cijena Appleovih dionica te koliko nisko može pasti – jedno od predviđanja je 77 dolara (što bi značilo daljnji veliki gubitak tržišne vrijednosti ove kompanije). Naime, dionica Applea je između rujna 2012. i lipnja 2013., kada su se investitori počeli brinuti oko usporavanja rasta tržišta pametnih telefona, izgubila 43 posto vrijednosti, a pad od 43 posto u odnosu na prošlogodišnji maksimum značio bi pad cijene dionice na 77 dolara. Osim problema na burzama i krize koja ponovno kuca na vrata, analitičari kao potencijalne Appleove probleme navode i slabiju potražnju za novim modelima iPhonea, prodaja iPadova dugo je u minusu, a iako je Apple Watch brzo zauzeo prvo mjesto na tržištu pametnih satova, izostalo je oduševljenje korisnika koje je pratilo ranija lansiranja telefona i tableta s logom jabuke. Što se Appleovih planova za ovu godinu tiče, očekujemo novu verziju sata i jeftiniji iPhone u prvoj polovici godine, dok bi Cook standardno u rujnu trebao predstaviti iPhone 7 i 7 Plus.
Ipak, usprkos ovom velikom padu cijena dionica i tržišne vrijednosti kompanije, na USA Today podsjećaju kako analitičari i dalje preporučuju investitorima kupovinu njihovih dionica te neki čak vjeruju kako bi se ta cijena, s manje od sto dolara koliko iznosi danas, mogla popeti na iznad 140 dolara za osamnaest mjeseci.