Mnogi od nas jutro teško mogu zamisliti bez jutarnje kave, a trudnice se po tome ne razlikuju od drugih.
Najčešći savjet kad je riječ o količini kave dnevno u trudnoći glasi - ne više od dvije šalice dnevno, što je ekvivalent unosa 200 miligrama kofeina u tijelo.
Ipak, najnovija studija s Islanda tvrdi: ako ste trudni, izbjegavajte kofein u potpunosti.
Istraživanje je proveo profesor Jack James sa Sveučilišta Rejkyavik. Obrađujući podatke 37 drugih studija, pronašao je da u njih 32 postoje dokazi da kofein značajno podiže rizik od pobačaja, mrtvorođenog djeteta i umanjene težine bebe pri porođaju.
Istraživanje profesora Jamesa isto tako je ukazalo na povećan rizik od akutne leukemije u ranom djetinjstvu te pretilosti, vezano za majke koje konzumiraju kofein u trudnoći.
Trenutačne preporuke zdravstvenog sustava nisu u skaldu s razinom rizika koju pokazuje biološka mogućnost nanošenja štete te velika količina emipirijskih dokaza zabilježene štete po zdravlje. S tim u skladu, trenutačne zdravstvene preporuke što se konzumiranja kofeina u trudnoći tiče trebaju radikalnu reviziju, ističe James.
Specifično, kumulativni znanstveni dokazi podupiru preporuke da trudnice i žene koje planiraju trudnoću izbjegavaju unos kofeina, kaže James.
Neki stručnjaci ne slažu se s rezultatima Jamesove studije te žele umiriti žene u trudnoći kako ne bi nastala panika ako s vremena na vrijeme popiju šalicu kave u trudnoći.
Rezultati te studije nadovezuju se na veliku količinu dokaza koji kažu da treba smanjiti unos kofeina tijekom trudnoće, no trudnice ne moraju u potpunosti prekinuti unos kofeina, kao što sugerira studija, kaže Daghni Rajasingham, britanski specijalist za porođaje.
Priznaje da studija dobro ukazuje na povećan rizik od spontanog pobačaja i niske tjelesne težine beba pri porođaju ako trudnice unose velike količine kofeina te da to može dovesti do zdravstvenih poteškoća kasnije u kasnijoj životnoj dobi djeteta.
Ipak, kako je pokazala druga i vjerodostojnija studija, žene u trudnoći ne moraju prestati s unosom kofeina u cijelosti jer su ti rizici ekstremno mali, čak ako se preporučena doza kofeina i prekorači, dodaje Rajasingham.
U konačnici, dodaje Rajasingham, ta studija nema presedan nad prethodno provedenim studijama koje su pokazale da je ograničeni unos kofeina kod žena u trudnoći siguran u većini slučajeva.
Da su male količine kofeina u trudnoći u redu, smatra i profesor Andrew Shennan sa Sveučilišta Kings College u Londonu, a to je između ostalog potkrijepio jednostavnom činjenicom.
Kofein se nalazi u ljudskoj prehrani već jako dugo vremena, zaključio je.
Izvor: Metro