Osječka tvrtka i dva fakulteta dogovorili suradnju na razvoju ekosustava čip dizajna u Hrvatskoj

U planu im je dizajn čipa specijaliziranog za bespodasne sustave s mogućnošću nadogradnje autonomnim funkcionalnostima.

Martina Čizmić | 04.02.2022. / 16:00 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Osječka tvrtka Orqa, koja je poznata po naočalama za udaljenu stvarnost i FPV, potpisala je Sporazum o suradnji s Fakultetom elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologiija Osijek (FERIT) te Fakultetom elektronike i računarstva Zagreb (FER). 

tri vijesti o kojima se priča Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo Protuzračni sustav Raven 70 posto učinkovitosti VIDEO Pogledajte protuzračni sustav koji su Britanci u 3 mjeseca sklepali za Ukrajinu i koji skida ruske dronove kao muhe s neba Kineski hipersonični projektili "Kill web" Amerikanci paničare jer Kina ima sustav za ciljanje zbog kojeg američke snage nisu sigurne ni na "sigurnoj" udaljenosti

Ovaj Sporazum omogućit će zajednički rad stručnjaka, inženjera i akademske zajednice na istraživanju i razvoju tehnologija koje bi u konačnici rezultirale složenim dizajnom čipa kakav dosad nije postojao u Hrvatskoj. Ujedno će promicati i ključni strateški instrument za provođenje EU industrijske strategije – Important Projects of Common European Interest (IPCEI).

Slika nije dostupna Hrvatske tvrtke udružile snage i zajednički će nuditi tehnološka rješenja za javnu sigurnost na američkom tržištu

Namjeravamo dizajnirati čip specijaliziran za besposadne sustave kao što su dronovi, vozila ili plovila, s mogućnošću nadogradnje autonomnim funkcionalnostima. Ovaj izrazito složeni projekt je prvi projekt ovog tipa u Hrvatskoj, među prvima smo u svijetu, a trenutno ne postoje dovoljni inženjerski kapaciteti za takav dizajn. Iako taj kadar zasad nedostaje u Hrvatskoj, kroz ovaj projekt nastojimo graditi kapacitete i učiti inženjere kako bismo pokrenuli razvoj ekosustava čip dizajna u Hrvatskoj u skladu s globalnim trendovima. Suradnja s fakultetima kao generatorima kadra pri tome ima ključnu ulogu. Kroz ovaj projekt namjeravamo postići simbiozu komercijalnih potreba s jedne, te akademskog znanja i istraživanja s druge strane. Uz fakultete, iznimno nam je važna i podrška  Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije u svrhu otvaranja puta za daljnji razvoj ove atraktivne branše, istaknuo je Srđan Kovačević, suvlasnik i izvršni direktor tvrtke Orqa.

S obzirom na to da se u Orqi bave istraživanjem, razvojem, i prototipiranjem uređaja iz područja tehnologija pogleda iz prvog lica (FPV), udaljene stvarnosti (RR), prijenosa video signala i radio-komunikacije te proizvodnjom elektroničkih komponenata i uređaja, od kojih su najpoznatije video naočale za pilote dronova FPV.One, suradnja sa STEM studijima odlična je prilika kako za mlade inženjerske nade, tako i za cjelokupni tehnološki sektor. Potpisani Sporazum jedinstven je na području Hrvatske te će se njime Osijek i Osječko-baranjska županija snažnije pozicionirati u IT svijetu.
 
Ovim sporazumom dodatno će se učvrstiti suradnja dvaju vodećih hrvatskih fakulteta u području dizajna čipova, kojoj dodatnu vrijednost daje i osječka tvrtka Orqa. U Hrvatskoj je razvoj poluvodičke industrije u zaostatku za ostalim granama elektrotehnike te će planirane znanstveno-istraživačke aktivnosti u suradnji s gospodarstvom predstavljati značajan iskorak u smjeru razvoja mikroelektronike u Republici Hrvatskoj. Provedbom znanstvenih istraživanja osigurat će se transfer najaktualnijih znanja u gospodarstvo, ali i u studijske programe, što će našim studentima osigurati dodatne kompetencije nužne za tržište rada u ovom području, izjavio je Tomislav Matić, dekan FERIT-a, suvremenog fakulteta čiji se obrazovni programi neprekidno razvijaju sukladno međunarodnim potrebama kako tehnološkog, tako i ekonomskog okruženja.

Ivan Jelušić, Orqa  (Foto: AHK Kroatien/Tomislav Smoljanović) Orqa ruši rekorde: U 45 minuta za 500 posto premašili cilj crowdfunding kampanje i sad se spremaju osvojiti svijet

Osim FERIT-a, veliki potencijal Orqe prepoznao je i Fakultet elektrotehnike i računarstva iz Zagreba, koji se odavno pozicionirao kao jedna od vodećih domaćih obrazovnih institucija u STEM području.

FER se zalaže za gospodarstvo utemeljeno na znanju, inovacijama i otvorenosti prema globalnim talentima. Snaga svakoga gospodarstva leži u visokotehnološkom sektoru čiji je napredak i konkurentnost nemoguć bez znanja i znanstvenih istraživanja gdje akademska zajednica ima izuzetno važnu ulogu. Ovim sporazumom stvoren je temelj za daljnji razvoj hrvatskih kompetencija u području dizajna i verifikacije čipova. Sporazum je također ključan za povezivanje hrvatske akademske zajednice i hrvatskog gospodarstva s velikim europskim igračima iz poluvodičke industrije te u konačnici kreiranje konzorcija za prijavu u okviru mehanizma Važnog projekta od zajedničkog europskog interesa (VPZEI), naglasio je Gordan Gledec, dekan FER-a.

Vezane vijesti