Posljednjih tjedan dana diljem Poljske održavaju se prosvjedi protiv odluke Ustavnog suda te zemlje o gotovo potpunoj zabrani prava na pobačaj.
I dok vladajući pozivaju na prekid prosvjeda u ime "očuvanja zemlje i Katoličke Crkve", pripadnici oporbe u parlamentu su prosvjedovali s natpisima "Ovo je rat" i "Sramota".
Pobačaj je veoma osjetljiva tema u Poljskoj, koja već sad ima jedan od najrestriktivnijih zakona u Europi. Dodatno ograničavanje prava na pobačaj, ističu aktivistice, neće spriječiti žene da se odluče na takav potez, već će sam postupak učiniti ilegalnim i nesigurnim.
Prema posljednjim informacijama, u Poljskoj se obavi tek nešto više od 1000 legalnih pobačaja godišnje, no broj ilegalnih postupaka, prema podacima ženskih grupa, kreće se između 80 i 120 tisuća.
Stoga ne iznenađuje što se žene za svoje pravo na izbor pokušavaju izboriti prosvjedujući na ulici. Kao prepoznatljiv znak borbe protiv odluke Ustavnog suda, pojavila se crvena munja koju je moguće vidjeti na plakatima tijekom prosvjeda, ali i na profilnim fotografijama na društvenim mrežama.
I dok tisuće žena diljem svijeta na svoje profilne fotografije stavljaju crvenu munju te tako, barem virtualno, iskazuju svoju podršku Poljakinjama, poljski političari uspoređuju taj znak s nacističkom ikonografijom, odnosno nordijskom runom koju su nacisti koristili.
No za korištenje crvene munje u kontekstu prosvjeda zaslužna je feministkinja i ilustratorica Ola Jasionowska.
U intervjuu za Newsweek Jasionowska je otkrila da prilikom izrade prvih plakata za "Ženski štrajk" nije imala previše vremena razmišljati o značenju iza simbola. Nije željela da se simbol koji postavi povezuje s mitologijom ili religijom.
No, kako sama pojašnjava, odabrala je munju jer joj se svidjela njezina opasna priroda, činjenica da upozorava na opasnost, ali i jer je njezino značenje jasno svima na svijetu.
Crvena se munja trebala, na neki način, suprotstaviti statičkom profilu žene koju sam nacrtala na posteru. Nisam željela da poster bude drastičan, da podsjeća na krv, pojasnila je u intervjuu i dodala kako je željela poručiti: Budi oprezan, upozoravamo te. Ne slažemo se s ukidanjem osnovnih prava ženama.
Vjerujem da sam uspjela ostvariti svoj cilj. Htjela sam napraviti nešto univerzalno, s čime se žene mogu poistovjetiti, bez obzira na to gdje žive, ističe Jasionowska.
Da je pogodila, najbolje govori činjenica da se crvena munja proširila društvenim mrežama. Čak je osvanula i na službenim profilima nekih gradova u Poljskoj.
Warszawa jest kobietą. pic.twitter.com/lzRbONQqoL
— Warszawa (@warszawa) October 22, 2020