S ratom koji je prije dvadesetak dana započeo u Ukrajini, porastao je i broj kibernetičkih prijetnji. Dok se oružani sukobi vode unutar granica Ukrajine, kibernetički sukobi granice ne poznaju te su ugroženi svi internetski korisnici.
Sigurnosni stručnjaci zato pozivaju korisnike na oprez, a ovaj tjedan iz njemačke vlade posebno su upozorili na opasnost od antivirusnih proizvoda Kasperskog.
Razlog zbog kojeg bi korisnici trebali izbjeći korištenje njihovog softvera jest što oni uključuju link na servere Kasperskog. Problem je, kako tvrde u njemačkoj agenciji za kibernetičku sigurnost (BSI), što bi ruski špijuni povezanost računala s ruskim serverima mogli iskoristiti za pristup računalnim sustavima pojedinaca, kompanija i svih koji koriste usluge te tvrtke, pri čemu čak niti u Kasperskom možda neće biti svjesni da se njihov softver iskorištava za ilegalne kibernetičke aktivnosti.
Također, kako naglašavaju iz BSI-a, ne isključuje se niti mogućnost da ruske IT kompanije budu prisiljene protiv svoje volje sudjelovati u ofenzivnim kibernetičkim operacijama, kao što i one mogu biti hakirane te iskorištene kao alat za napad na vlastite korisnike.
Iz Kasperskog odbacuju navedene optužbe iz Njemačke te kažu kako su sve važne operacije prebacili u Švicarsku, a da je korisnicima osigurana najveća razina sigurnosti. Naglašavaju kako su oni privatna globalna kompanija koja nema nikakve veze s ruskom ili bilo kojom drugom vladom. Komentirali su i rat koji bjesni u Ukrajini - kažu da “rat za nikoga nije dobar” te vjeruju kako je za rješavanja konflikata i problema jedino rješenje mirni dijalog.
Izvor: Wall Street Journal