Djelomična pomrčina Sunca danas je bila vidljiva diljem zapadne polutke, a astronome amatere upozoravalo se da pripaze kad gledaju taj rijedak fenomen.
Pomrčina je počela u 09:58 na Islandu i završila na istočnoj obali Indije u 14:02 po srednjoeuropskom vremenu, objavila je pariška zvjezdarnica.
Hrvatski astronomski savez u petak je objavio da će iznad hrvatskog područja pomrčina biti vidljiva od 11:20 do 13:02, a maksimum će joj biti u 12:21.
U nekoliko hrvatskih gradova, od Zagreba do Lastova, lokalna astronomska društva organizirala su javno promatranje pomrčine.
Pomrčina Sunca nastaje kada se Mjesec ispriječi između Sunca i Zemlje. Potpuna se događa kad Mjesec potpuno zakloni Sunce i tada dio Zemlje potpuno potone u mrak.
No ova današnja bila je samo djelomična.
Mjesečeva sjena ni u jednom trenutku neće dotaknuti površinu Zemlje, kažu u pariškoj zvjezdarnici.
Mjesec je najveći dio Sunca, 82 posto, zaklonio iznad Kazahstana, ali to nije bilo dovoljno da se smrači jer je za takvo što potrebna najmanje 95-postotna zaklonjenost.
Vidjeli smo da mali dio Sunca nedostaje. Nije bilo spektakularno, ali to je uvijek događaj i prigoda za krasne fotografije, poručuju iz pariške zvjezdarnice.
Oni koji kane promatrati pomrčinu ne bi trebali izravno gledati u Sunce, čak ni kroz oblake jer to može oštetiti oči. Potreban je zaštitni filter, a jedino sigurno priručno sredstvo za promatranje još može biti staklo za varenje, upozorili su uoči pomrčine iz Hrvatskog astronomskog društva.
Ovo je 16. djelomična pomrčina Sunca u ovom stoljeću, a iduća potpuna bit će iznad Sjeverne Amerike u travnju 2024.
Za sve one koji zbog vremenskih uvjeta ili obaveza nisu mogli sami promatrati pomrčinu, Kraljevski opservatorij na Greenwichu organizirao je prijenos uživo putem YouTubea.