Prva generacija cjepiva protiv COVID-19 "vjerojatno će biti manjkava" i "vjerojatno neće biti učinkovita za sve ljude", rekla je voditeljica britanske radne skupine za cjepiva Kate Bingham, prenosi britanski dnevni list.
tri vijesti o kojima se priča


Međutim, ne znamo hoćemo li ikada imati cjepivo. Važno je izbjeći samozadovoljstvo i pretjerani optimizam, napisala je Bingham u članku objavljenom u medicinskom časopisu The Lancet.
Prva generacija cjepiva vjerojatno će biti manjkava i trebali bismo biti spremni na to da ona neće spriječiti zarazu, već će prije djelovati tako da smanje simptome, pa čak i u tome možda neće biti učinkovita za sve ljudi ili ne dugotrajno, objasnila je.
Radna skupna za cjepivo priznaje da "bi mnoga, a možda i sva cjepiva, mogla biti neuspješna", napisala je.
Fokus je na tome da cjepiva izazovu imunosni odgovor u populaciji starijoj od 65 godina, dodala je Bingham.
Globalni kapaciteti za proizvodnju cjepiva uglavnom nisu primjereni za proizvodnju milijarda doza potrebnih svijetu, rekla je.
Kapaciteti za proizvodnju u Ujedinjenom Kraljevstvu "jednako su nedostatni", dodala je.
U utorak je objavljena studija znanstvenika s Imperial Collegea u Londonu koja je pokazala da je razina antitijela u pacijenata koji su preboljeli COVID-19 u britanskoj populaciji brzo padala tijekom ljeta. To britansko istraživanje upućuje na to da imunitet nakon infekcije možda i ne traje dugo te da se tako smanjuje i mogućnost imuniteta zajednice.
Dnevnik The Telegraph piše da se britanska vlada priprema za mogućnost da drugi val koronavirusa bude mnogo smrtonosniji od prvog.