Astronomi u otvorenom pismu apeliraju: "Zaustavite Starlink"

Prema posljednjim informacijama, u orbiti oko Zemlje trenutno se nalazi više od devet tisuća aktivnih satelita, od čega polovica pripada SpaceX-ovom Starlinku.

Martina Čizmić | 09.11.2024. / 08:09

Strlink steliti na noćnom nebu, arhiva
Strlink steliti na noćnom nebu, arhiva (Foto: Afp)

Više od stotinu astronoma potpisalo je otvoreno pismo u kojem poziva američku Federalnu komisiju za komunikaciju (FCC) da zaustavi lansiranja novih Starlinkovih satelita i drugih sličnih satelita. Kako navode u pismu, strahuju za njihov utjecaj na okoliš i upozoravaju kako sve veći broj takvih satelita otežava proučavanje i snimanje dubokog svemira.

Lansiranje Starlinkovih satelita, arhiva Sateliti Starlink postali su ogroman problem za astronome, a taj se problem iz dana u dan samo pogoršava

Astronomi ne traže potpunu zabranu, već predlažu pauziranje u lansiranju novih satelita kako bi mogli procijeniti razmjere utjecaja takvih satelita na Zemljinu orbitu, okoliš i astronomiju.

Umjetni sateliti, čak i oni nevidljivi golim okom, mogu ometati astronomska promatranja koja pomažu u otkrivanju asteroida i razumijevanju našeg mjesta u svemiru, rekao je Robert McMillan, astronom sa Sveučilišta u Arizoni i jedan od autora pisma. Potencijalno dugoročne štete za okoliš od postavljanja desetaka tisuća satelita, još uvijek su nejasne.

Lansiranje Starlinkovih satelita, arhiva Muskovi sateliti 'blokiraju' pogled u svemir

Prema posljednjim informacijama, u orbiti oko Zemlje trenutno se nalazi više od devet tisuća aktivnih satelita, od čega polovica pripada SpaceX-ovom Starlinku.

Astronomi su već upozoravali da Starlinkovi sateliti onemogućavaju promatranje noćnog neba, no sad upozoravaju i da zračenje koje emitira elektronika satelita ometa radioteleskope, što dodatno onemogućava proučavanje svemira.

Strlink steliti na noćnom nebu, arhiva FAA upozorio da bi SpaceX-ovi sateliti mogli "početi padati" s neba; u SpaceX-u optužuju FAA da iznosi netočne podatke

Uz sve to treba istaknuti i problem svemirskog smeća koje već zatrpava nisku Zemljinu orbitu, a dodatni broj satelita samo će povećati taj problem.

Svemirska industrija napredovala je brže nego što su je javnost ili regulatori mogli pratiti, a mi ćemo nastaviti podizati važnost ovog pitanja u javnosti, istaknuo je Lucas Gutterman, koji je predvodio pismo i služi kao direktor neprofitne organizacije Public Interest Research Group. Brzina i razmjeri nove svemirske utrke trebali bi biti problem o kojem svi razgovaraju, a ne ezoterična rasprava male skupine ljudi iz industrije.

Izvor: Space.com

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti