Bezos napada Muskov Starlink: Amazon lansirao nove satelite u svemir

Amazon je već rezervirao više od 80 lansiranja za svoje satelite, a među inim, njih će u svemir prenositi i SpaceX-ove rakete.

Hrvoje Jurman
Hrvoje Jurman | 24.06.2025. / 13:01 komentari
Jeff Bezos, osnivač Amazona (Foto: Afp)

Trenutačno oko Zemlje kruži oko 7800 Starlink satelita koji pružaju usluge satelitskog interneta ljudima diljem svijeta. Starlink nije zamišljen kao konkurent ili alternativa klasičnom mobilnom i optičkom internetu, već je prvenstveno namijenjen područjima gdje nema brzog interneta.

tri vijesti o kojima se priča Orka nudi hranu ljudima Nevjerojatno VIDEO Divlje orke snimljene u zapanjujućoj gesti prema ljudima Kineski ekranoplan Tehnologija Hladnog rata FOTO U javnosti se pojavile prve fotografije kineskog "Čudovišta iz Bohajskog mora" Laboratorijski uzorak herpesa, ilustracija Čeka se odluka američkog FDA Virus herpesa mogao bi uskoro biti odobren za liječenje teškog oblika raka

Pristup takvom internetu je, naravno, skuplji u odnosu na klasične opcije, no ta je cijena pristupačnija u odnosu na druge pružatelje usluga satelitskog interneta te je usluga općenito pouzdana i brza.

Potencijal takvog interneta nije prepoznao samo Elon Musk, već i jedan od njegovih konkurenata i također jedna od najbogatijih osoba na svijetu - Jeff Bezos.

Lansiranje rakete New Glenn VIDEO i FOTO Uspješno lansirana raketa New Glenn: SpaceX-ov najveći konkurent postigao povijesni uspjeh

Dok se njihov životni stil u posljednje vrijeme značajno razlikuje (Musk je ušao u političke vode i upravlja s više kompanija, a Bezos se povukao i na jahti uživa sa zaručnicom), obojica imaju slične planove kada je u pitanju svemir, odnosno svemirska putovanja i satelitski internet.

Dok je SpaceX već obavio brojna lansiranja i broj njihovih satelita polako se bliži brojci od 10 tisuća, Amazon je tek na početku svoje misije. Prije dva mjeseca napravili su prvi korak prema vlastitoj konstelaciji satelita nazvanoj Project Kuiper kada su lansirali prvih 27 satelita. Nakon dva neuspješna pokušaja zbog lošeg vremena i problema s raketnim potisnicima, ovaj tjedan napokon su lansirali drugi paket s 27 satelita u svemir. Za lansiranje tih satelita koristili su raketu United Launch Alliancea.

Lansiranje Starlinkovih satelita, arhiva Iz SpaceX-a se pohvalili velikim brojkama: Zahvaljujući Starlinku, brojni kruzeri i zrakoplovi sada imaju brzi internet

Slično kao i Starlink, ti bi sateliti u budućnosti korisnicima na Zemlji, uključujući i one izolirane dijelove, trebali omogućiti pristup brzom internetu. Trenutačno su u orbiti, dakle, 54 satelita, dok je Amazonov plan da jednom ta brojka dosegne više od 3200 satelita.

Polovicu tih satelita, prema krajnjem roku koji im je zadala Federalna komunikacijska komisija, moraju lansirati do srpnja sljedeće godine tako da bi tijekom sljedećih mjeseci trebali ubrzati lansiranja. Zbog toga su do sada već rezervirali više od 80 lansiranja, a osim ULA-e, koristit će usluge i drugih kompanija, a njihovi sateliti u svemir će poletjeti i sa SpaceX-ovim raketama.

Izvor: CNBC

Vezane vijesti