Čak tri tima oduševila na književnom hackathonu: Osmislili kako stvoriti digitalno iskustvo "mirisa knjige"

Kroz intenzivan kreativni proces, sudionici su razvijali prototipove koji nadilaze klasični format e-knjige i istražuju inovativne pristupe poput interaktivnog sučelja, senzornih elemenata, društvenog čitanja i novih navigacijskih rješenja.

Martina Čizmić | 19.05.2025. / 14:37

Pobjednici hackathona TALE (Foto: ZICER)

Da hackathoni ne moraju biti nužno vezani samo uz čistu tehnologiju pokazao je hackathon TALE koji je kroz tri dana na jednom mjestu okupio multidisciplinarne timove programera, dizajnera, UX i IT stručnjaka, književnih urednika, prevoditelja i umjetnika. Svi oni su u sklopu hackathona kreirali nove načine doživljavanja književnih djela.

U konačnici su timovi predstavili toliko dobrih rješenja, da su čak tri tima podijelila prvo mjesto: Anushka's Angels, I-READ(ER) i MoodRoom. Svaki od njih razvio je iznimno kreativan koncept za digitalno oblikovanje iskustva čitanja, a stručni žiri, impresioniran kvalitetom i inovativnošću rješenja, odlučio je dodijeliti tri ravnopravne prve nagrade. Pobjednici su osvojili 1,000 eura po timu.

Ovo je prvi hackathon koji je Booksa organizirala i oduševljeni smo odazivom, međunarodnom ekipom i općenito interesom za čitanje i knjige. Sigurna sam da ćemo s puno sudionika nastaviti raditi, izjavila je Miljenka Buljević, glavna organizatorica hackathona TALE i suosnivačica Kulturtregera.

Kao i u klasičnim papirnatim knjigama, tekst je bio u središtu pažnje i ovih kreativnih rješenja, no ovoga puta na potpuno nov način. Kroz intenzivan kreativni proces, sudionici su razvijali prototipove koji nadilaze klasični format e-knjige i istražuju inovativne pristupe poput interaktivnog sučelja, senzornih elemenata, društvenog čitanja i novih navigacijskih rješenja.

Zahvaljujući mentorskoj podršci ZICER-ovih stručnjaka, razvoj rješenja je bio još efikasniji, a kreiranje digitalnog ekvivalenta "okretanja stranice" ili "mirisa knjige" uspješniji.

Puno se toga može učiniti kako bi digitalno čitanje i knjige bili dostupniji korištenjem tehnologije, što pokazuje sva energija i sjajne ideje koje su proizašle iz ovog hackathona. Protekla tri dana će nas potaknuti na više eksperimentiranja, poboljšanje naše tehnologije i čitateljskog iskustva europskih čitatelja. I nadamo se da ćemo se vratiti u Zagreb kako bismo zajedno izgradili još više!, s entuzijaznom je kazao Niels 't Hooft, suorganizator hackathona i suosnivač nizozemskog startupa Immer.

Na TALE hackathonu smo se odlično zabavili! Imali smo odličan tim, a posebno zahvaljujemo našim mentorima na usmjeravanju i zajedničkom radu kroz cijeli vikend, izjavila je Anushka Marinić, voditeljica tima „Anushka's Angels“.

Drago mi je što su naši partneri iz Bookse prepoznali potencijal dolaska do kreativnih i zabavnih rješenja kroz ovaj hackathon. Suradnja unutar multidisciplinarnih timova donosi najbolje rezultate jer upravo sagledavanje problema iz različitih perspektiva te povezivanje društvenjaka i kreativaca sa stručnjacima tehničkih profesija, omogućuju stvaranje novih i neočekivanih inovativnih koncepata, istaknuo je Frane Šesnić, direktor ZICER-a.

 

Hackathon TALE organizirala je Udruga za promicanje kultura "Kulturtreger" / Booksa, s partnerima platformom Immer i The Book Company te u produkciji Zagrebačkog inovacijskog centra -ZICER-a.

Vezane vijesti

Još vijesti