Nova studija pandemije otkrila je da oni koji su zaraženi koronavirusom mogu imati predvidiv redoslijed simptoma, a on se razlikuje od onog kod gripe i drugih koronavirusa.
Dosad su dokazi ukazivali na to da je najvjerojatniji redoslijed početnih simptoma infekcije COVID-19 obično počinjao s temperaturom, zatim se razvijao kašalj te bol u mišićima, nakon toga bi slijedila mučnina i/ili povraćanje te na kraju dijareja.
Iako sami simptomi nisu osobito jedinstveni, redoslijed kojim se javljaju razlikuje se od onog kod drugih respiratornih virusa i autori studije vjeruju da bi njihov model mogao pomoći u razlikovanju novih slučajeva i ograničavanju širenja bolesti.
Koristeći podatke Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) o više od 55.000 potvrđenih slučajeva u Kini, autori su usporedili redoslijed simptoma kod infekcije COVID-19 s tisućama slučajeva gripe koje je prikupilo Sveučilište u Michiganu, gotovo 150 slučajeva SARS-a na području Toronta i malim brojem slučajeva MERS-a u Koreji.
Utvrđeno je da gripa počinje s kašljem i temperaturom. I dok MERS i SARS mogu slično početi kao COVID-19, kod njih je donji gastrointestinalni sustav obično prvi pogođen, što dovodi do dijareje prije mučnine i povraćanja.
Redoslijed simptoma je važan, smatra Joseph Larsen, koji se bavi istraživanjima u području računarske biologije i bioinformatike na Sveučilištu Južne Karoline.
Znajući da svaka bolest drukčije napreduje, liječnici mogu brže utvrditi je li netko obolio od COVID-19 ili ima drugu bolest, što može pomoći u donošenju boljih odluka o liječenju.
Kada su znanstvenici analizirali simptome COVID-19 kod 500.000 pacijenata, otkrili su "najčešći redoslijed prepoznatljivih simptoma... koji se razlikuju od onih kod drugih respiratornih bolesti".
Čak i kada su bili uključeni drugi simptomi poput grlobolje, glavobolje i umora, redoslijed četiri najvjerojatnija početna simptoma ostao je isti.
Budući da je temperatura prva, mjerenje temperature moglo bi biti relevantan probirni mehanizam.
Američki centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) već savjetuje mjerenje temperature prije izlaska iz izolacije, a novo istraživanje poduprlo je tu preporuku.
Mi ne predlažemo početne simptome kao dijagnostički test, nego kao mogući znak da se treba testirati, napisali su autori.
COVID-19 je zarazniji od gripe i ima tendenciju pojavljivanja u klasterima. Ako možemo bolje izvijestiti javnost o redoslijedu pojave simptoma te bolesti, to bi nam moglo pomoći da brže identificiramo zaražene i stavimo ih u karantenu prije nego što se dalje proširi zaraza, kažu oni.
Bob Lahita, reumatolog koji nije bio uključen u studiju, rekao je za CBS da je novi model simptoma "dobar vodič".
Studija je objavljena u časopisu Frontiers in Public Health.