Disney je htio kupiti Twitter 2016., no društvena mreža već je tada imala problema s lažnim profilima

Udio botova i spamerskih profila nije poznat, a iz Twittera kažu da se radi o manje od pet posto.

Hrvoje Jurman
Hrvoje Jurman | 08.09.2022. / 10:29 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Početkom travnja Elon Musk je uzdrmao svijet društvenih mreža najavom kupovine Twittera za čak 45 milijardi dolara. Puno se pisalo o promjenama kakve s Muskom stižu na Twitter, jedni su tvrdili kako će zapuhati neki novi vjetrovi u vidu veće slobode govora i manje cenzure, dok je dio bio u strahu od širenja govora mržnje.

tri vijesti o kojima se priča Žena spava u kravetu, ilustracija Za sve koji žive u gradovima Spavajte u mraku, zaštitite srce: Znanstvenici upozoravaju na skrivenu prijetnju Anatomski prikaz srca, ilustracija Istraživanje pokazalo Ova jednostavna svakodnevna hrana može potiho ojačati zdravlje vašeg srca Iznenađenje na ekranu, ilustracija Dobro čitajte što piše Oprez! Ugledate li ovo upozorenje na Gmailu, vjerojatno vas pokušavaju hakirati

Slika nije dostupna Twitter podnio tužbu protiv Elona Muska zbog odustajanja od kupnje: "On odbija poštovati svoje obveze"

No sve su te teorije pale u vodu kada je Musk povukao svoju ponudu. Kao razlog naveo je veliki broj lažnih profila, odnosno botova pristupnih na toj mreži. Konkretan broj botova i spamerskih profila nije poznat te iz Twittera kažu da je riječ o manje od pet posto dnevnih korisnika.

Twitter problema s botovima i lažnim profilima ima godinama, o čemu je sada progovorio i bivši izvršni direktor Disneya Bob Iger. Njegova tadašnja kompanija planirala je još 2016. godine preuzeti Twitter, no očito do akvizicije ipak nije došlo.

Prilikom skeniranja tvrtke i njenog poslovanja, Iger je došao na isti zaključak, odnosno naišao je na isti problem kao i Musk. Lažne profile. U razgovoru za medije rekao je kako je Disney otkrio da je “značajan udio” profila na Twitteru lažan. Naglasio je kako nije riječ o većini korisnika, no radi se o značajnom broju, što je umanjilo vrijednost potencijalne akvizicije.

Također, kao jedan od razloga koji ga je odbio od daljnjeg razmišljanja o preuzimanju Twittera bila je i narav diskursa koji je prevladavao na toj mreži, a uključuje različite neugodne objave i komentare te vidimo da i danas nije u potpunosti riješen problem govora mržnje.

Slika nije dostupna Sapunica se nastavlja: Odluka o Twitteru koštat će ga više od milijardu dolara odštete?

Što se Muska tiče, on je službeno odustao od Twittera (možda pokrene vlastitu društvenu mrežu), no priča s tom društvenom mrežu još nije zaključena te će svoj nastavak dobiti na sudu.

 Izvor: US News

Vezane vijesti