FOTO Ova fotografija teleskopa James Webb razotkrila je veliki misterij "kozmičke zmije"

U dalekom kutku svemira, tri zvijezde tkaju spiralu prašine i svjetlosti, ali otkrivaju i misterije formiranja kozmosa.

Branimir Vorša | 25.07.2025. / 13:30 komentari
Apep zvjezdani sustav
Apep zvjezdani sustav (Foto: Han et al./White et al./Dholakia; NASA/ESA)

Jedna fotografija specifičnog dijela svemirskog prostranstva, očekivana punih pet godina, promijenila je sve. Dan prije obrane svoje teze, Benjamin Pope, izvanredni profesor na australskom Sveučilištu Macquarie, dobio je sliku snimljenu pomoću Vrlo velikog teleskopa u Čileu. Prikazivala je dvojni zvjezdani sustav okružen spiralnom maglicom prašine, koja je nalikovala zmiji koja jede vlastiti rep. Taj je zvjezdani sustav nazvan Apep, po egipatskom bogu kaosa.

tri vijesti o kojima se priča Kiša, ilustracija Upozorenje iz DHMZ-a Dijelove Hrvatske u subotu će zahvatiti termobarička dolina: Evo o čemu se radi Noćno nebo, ilustracija Više prijava "Žena mi se uplašila": Što se to sinoć pojavilo na nebu iznad Bjelovara? Edukacija u digitalnom svijetu, ilustracija Tržište rada Naučite je što prije: Ovo će biti najvažnija vještina koju će poslodavci tražiti u budućnosti

Sada je NASA-in Svemirski teleskop James Webb (JWST) pružio još zadivljujući prikaz Apepa, a podatke su analizirala dva nova rada objavljena na repozitoriju arXiv. Znanstvenici su u novim promatranjima došli do još nevjerojatnijeg otkrića, da je Apep zapravo trostruki zvjezdani sustav, a ne binarni kako se ranije mislilo.

Nasilne smrti masivnih zvijezda

Zvijezde znatno masivnije od Sunca svoj život završavaju kao supernove, ali neposredno prije eksplozije ulaze u takozvanu fazu Wolf-Rayet, izbacujući vanjske slojeve u obliku snažnih zvjezdanih vjetrova. Faza Wolf-Rayet traje samo tisućljeće, što je treptaj oka na kozmičkoj vremenskoj skali, prije nego što nasilno eksplodiraju, objašnjava Pope u članku za The Conversation.

Mnoge masivne zvijezde postoje u binarnim sustavima. Kad se njihovi vjetrovi sudare, sabijaju plin i stvaraju ugljikom bogatu prašinu. Ta prašina se širi i orbitalnim kretanjem oblikuje spiralne maglice.

Očekivalo se da će Apep nalikovati tim strukturama koje je otkrio suautor spomenutih radova, Peter Tuthill. No nije.

Neočekivana simetrija, iznenađujući sastav

JWST-ova infracrvena slika otkrila je široki stožac prašine oblikovan ne jednom, već dvjema Wolf-Rayet zvijezdama, svaka s jednako snažnim vjetrovima. Slika, obojena prema temperaturi, prikazala je crveniju, hladniju tvar u vanjskim slojevima.

U prvom od navedena dva nova istraživanja, koje je vodio Yinuo Han s američkog Caltecha, povezalo je pozadinsku prašinu sa zvijezdama i smjestilo Apep dalje od Zemlje nego što se mislilo, što ga čini iznimno sjajnim. U drugom, koje je proveo Ryan White sa Sveučilišta Macquarie, mapirale su se orbite i identificiralo tri sloja prašine, savršeno ravnomjerno razmaknuta na pozadini vrtložne prašine. Uočena je i "rupa" u tim slojevima, odnosno trag treće, udaljenije zvijezde.

JWST-ovi podaci tako potvrđuju da je Apep trostruki zvjezdani sustav, preoblikujući naše razumijevanje smrti zvijezda i podrijetla kozmičke prašine.

Komentirajte clanke na portalima Nove TV i osvojite vrijedne nagrade

Vezane vijesti