Svemirski teleskop s veteranskim stažem Hubble još jednom je pokazao da i njegov objektiv hvata zapanjujuće prizore iz svemira.
tri vijesti o kojima se priča


Hubble je snimio svemirski fenomen kojeg astronomi opisuju kao "svemirsku ključanicu", usred refleksijske maglice, koju predstavljaju ostaci od formiranja malog, višestrukog zvjezdanog sustava poznatog kao V380 Orionis i koji se nalazi u sazvježđu Orion.
Refleksijska maglica, čiji je točan naziv NGC 1999, udaljena je oko 1350 svjetlosnih godina od Zemlje i nalazi se nedaleko od Orionove maglice. Orionova maglica je tvornica zvijezda značajne veličine koja je zapravo najbliža Zemlji.
Prazninu u sredini refleksijske maglice predstavlja prazan dio svemira, iako su astronomi isprva mislili da bi to mogla biti Bokova kugla, odnosno gusti i hladni oblak, sastavljen od plina, molekula i prašine, za koji se čini da blokira pozadinsku svjetlost.
Oko rupe u mglici možemo vidjeti oblak prašine koji reflektira svjetlost sa zvijezde V380 Orionis, koja je vidljiva blizu same kozmičke ključanice na slici.
Razlog za gigantsku prazninu u sredini oblaka zasad nije poznat.
Slika te svemirske ključanice je prvi put snimljena instrumentom Wide Field Planetary Camera 2 na Hubbleu još 1999. godine, te je u međuvremenu bila podložna daljnjim promatranjima s teleskopa uključujući ESA-in svemirski opservatorij Herschel. Konačna slika i priča koja stoji iza nje, zapravo predstavlja zajednički rad brojnih instrumenata.
Hubble već više od 30 godina hvata zvijezde i galaksije oko nas i još uvijek je aktivan u tome. Hubble, kao i drugi teleskopi, predstavlja puno više od lijepih slika i pomaže znanstvenicima u produbljivanju razumijevanja svemira, bilo da je riječ o otkrivanju novih asteroida ili predviđanju smrti Sunca.
Izvor: Science Alert