IFJ/EFJ o Direktivi: Ovo je ismijavanje autorskih prava novinara

Ovo nije tekst za koji smo se borili. Pozivamo predstavnike u Vijeću Europe i Europskom parlamentu da pametno odluče i odbace sve diskriminirajuće stavke u Direktivi, stoji u priopćenju objavljenom na stranicam IFJ/EFJ-a.

Martina Čizmić | 14.02.2019. / 17:51 komentari
Novinari (Foto: Getty Images)

Reakcije na novi i prihvaćeni tekst Direktive o zaštiti autorskih prava još uvijek se ne stišavaju.

tri vijesti o kojima se priča Žena spava u kravetu, ilustracija Za sve koji žive u gradovima Spavajte u mraku, zaštitite srce: Znanstvenici upozoravaju na skrivenu prijetnju Anatomski prikaz srca, ilustracija Istraživanje pokazalo Ova jednostavna svakodnevna hrana može potiho ojačati zdravlje vašeg srca Iznenađenje na ekranu, ilustracija Dobro čitajte što piše Oprez! Ugledate li ovo upozorenje na Gmailu, vjerojatno vas pokušavaju hakirati

I dok aktivisti i protivnici Direktive ističu kako je usuglašeni tekst najgori do sad, a Google najavljuje da će nakon proučavanja teksta razmisliti o svojoj reakciji, hrvatsko Društvo za zaštitu novinarskih autorskih prava pozdravlja prihvaćenu Direktivu.

No, njihovi kolege okupljeni u Međunarodnu i Europsku federaciju novinara o Direktivi govore ne baš biranim riječima.

Ističu kako novi prijedlog uvodi princip pravedne i proporcionalne naknade za autore, ali i kako ih posebno zabrinjava činjenica da bi novinari mogli ostati bez svih autorskih prava kroz odrednicu o "zaštiti tiskanih publikacija od korištenja na internetu".

Pojašnjavaju kako nedorečenost u Direktivi izdavačima ostavlja prostor da obeštete autore za njihov autorski rad u tiskanom, ali ne i u online izdanju.

Takav bi potez mogao uskratiti novinarima prihode koje bi mogli ostvariti od ponovno korištenja njihovog rada na internetu, ističu iz IFJ/EFJ.

Direktiva je dobra vijest za industriju i autore u nekim sektorima, ali ismijava novinarska autorska prava, promovira ugovore u kojima se autori odriču svojih prava i tako daju izdavačima slobodne ruke da dodatno zarađuju od njihovog rada. To je loše za novinarstvo i loše za Europu. Pristajući na to, EU institucije su ili bile naivne ili cinično izdale vrijednosti pravednosti i društvene pravde koju bi Europa trebala predstavljati, istaknuo je glavni tajnik IFJ-a Anthony Bellanger.

Isto misli i glavni tajnik EFJ-a Ricardo Gutierrez.

Ovo nije tekst za koji smo se borili. Pozivamo predstavnike u Vijeću Europe i Europskom parlamentu da pametno odluče i odbace sve diskriminirajuće stavke u Direktivi, stoji u priopćenju objavljenom na stranicam IFJ/EFJ-a.

Vezane vijesti