"Nebesko oko": Jesu li Kinezi otkrili signale izvanzemaljske civilizacije? Znanstvenici objavili vijest, no ubrzo je nestala

Prema Zhangu, "Nebesko oko" je veoma osjetljiv teleskop koji bi mogao igrati ključnu ulogu u potrazi za izvanzemaljskim životom.

Martina Čizmić | 15.06.2022. / 13:40 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Koliko god znanstvenici tragali za tragovima izvanzemaljske civilizacije, do sad nije pronađen ni jedan koji bi bez imalo sumnje potvrdio da nismo sami u svemiru. No, kineski znanstvenici objavili su znanstveni rad u kojem stoji da je njihov veliki teleskop FAST "Nebesko oko" možda uhvatio upravo takav signal.

tri vijesti o kojima se priča Haker, ilustracija I pretvorili u kriptovalute Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka Rijetki fenomen Astronautkinja na Međunarodnoj svemirskoj postaji uhvatila "crvenog duha" Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo

Rad koji je objavljen na stranicama časopisa kineskog Ministarstva znanosti i tehnologije, a koji potpisuje Zhang Tonjie, glavni znanstvenik tima koji su osnovali Sveučilište Peking Normal, Nacionalni astronomski opservatorij kineske Akademije znanosti i Sveučilište Berkely, navodi kako su otkriveni elektromagnetski signali koji se razlikuju od svih ostalih koje su prije zabilježili.

Slika nije dostupna Kina se otvara: Strani astronomi će moći raditi na najvećem teleskopu na svijetu

Kako se navodi u radu, kineski teleskop FAST "Nebesko oko" ima promjer od 500 metara i smješten je u jugozapadnoj provinciji Guizhou kraj grada Pingtang. U rujnu 2020. krenuo je u potragu za tragovima izvanzemaljskog života, a do sad su pronađena dva sumnjiva signala. Prvi tijekom obrade podataka prikupljanih 2019. godine, a drugi prilikom proučavanja podataka o egzoplanetima, navodi se u radu.

Prema Zhangu, "Nebesko oko" je veoma osjetljiv teleskop koji bi mogao igrati ključnu ulogu u potrazi za izvanzemaljskim životom.

Dodao je i kako bi ovi sumnjivi signali jednako tako mogli biti radio interferencija, ali i da zahtjevaju daljnje istraživanje.

Rad se ubrzo proširio po društvenim mrežama, a o njemu su pisali i kineski državni mediji, da bi odjednom bio uklonjen sa službenih stranica bez ikakvog objašnjenja.

Na službenim stranicama nema nikakvog traga da je rad bio objavljen, a link koji je originalno vodio na rad, sad javlja grešku.

Je li rad bio objavljen greškom ili se nekome nije svidjelo što u njemu piše, za sad nije poznato.

Izvor: Bloomberg

 

Vezane vijesti