Kinezi grade ogroman laserski kompleks, a stručnjaci se pitaju čemu će služiti?

Ogromno novo kinesko postrojenje za fuziju signalizira još jedan velik tehnološki skok te potencijalno mijenja globalnu ravnotežu u nuklearnoj tehnologiji.

Branimir Vorša | 06.02.2025. / 13:21

Digitalni prikaz čestica u laserskoj zraci, ilustracija
Digitalni prikaz čestica u laserskoj zraci, ilustracija (Foto: Getty Images)

Masivna struktura u obliku slova X pojavila se u jugozapadnoj Kini, što vjerojatno signalizira napredak u istraživanju nuklearne fuzije ili razvoju novog oružja. Satelitske slike otkrivaju kako se objekt uzdiže iz stjenovitog terena, što je izazvalo nagađanja o njegovoj namjeni.

Decker Eveleth iz američke korporacije CNA nadzire lokaciju u blizini Mianyanga u kineskoj pokrajini Sichuan od 2020. godine, kada je to bio tek komad zemlje, rekao je za CNN. Nakon pandemije COVID-a, izgradnja je ubrzana, s ugovornim dokumentima koji ga identificiraju kao postrojenje za "lasersku fuziju". Taj brzi razvoj sugerira da Kina puno ulaže u nuklearnu tehnologiju.

Fuzija ili oružje?

Ako je točno, postrojenje bi moglo pomoći u proučavanju ekstremnih materijalnih uvjeta. To bi kineskim znanstvenicima omogućilo da proučavaju tlakove koji se obično nalaze u središtu zvijezda ili u nuklearnom oružju, rekao je Brian Appelbe s Imperial Collegea u Londonu. Znanstvenici bi mogli koristiti laserski sustav za repliciranje tih intenzivnih okruženja, pružajući uvid u fuzijske reakcije i potencijalni napredak u razvoju oružja.

Eveleth je opisao četiri kraka kao "zaljeve" koji ispaljuju lasere na središnji toranj koji sadrži izotope vodika, izazivajući paljenje fuzije i oslobađajući energiju. Taj proces oponaša reakciju koja pokreće Sunce i obećava buduću proizvodnju energije.

Fuzija nudi čistu, obilnu energiju bez dugotrajnog radioaktivnog otpada. SAD je prednjačio na ovom polju, s kalifornijskim Nacionalnim pogonom za paljenje (NIF) koji je ostvario prvi neto dobitak energije 2022. godine. Međutim, novo postrojenje u Kini moglo bi promijeniti tu ravnotežu.

To signalizira da su Kinezi ozbiljni u vezi s fuzijom. Odlučni su, brzo se kreću i obavljaju stvari, rekla je Melanie Windridge, izvršna direktorica Fusion Energy Insightsa, organizacije koja nadgleda tu industriju.

Uzbuna na Zapadu

Eveleth procjenjuje da će centar u Mianyangu biti 50% veći od NIF-a i jednom kad se dovrši, biti će vjerojatno najveći na svijetu. Veći laser mogao bi poboljšati eksperimente fuzije, primijetio je Appelbe, iako je uspjeh u tome i dalje izuzetno izazovan.

Kina i SAD vezane su Ugovorom o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih pokusa, ali postrojenja za lasersko paljenje mogu simulirati nuklearne detonacije.

Svaka zemlja s objektom tipa NIF može i vjerojatno će povećati svoje samopouzdanje i poboljšati postojeće dizajne oružja, rekao je za Reuters William Alberque, analitičar nuklearne politike iz Centra Henry L. Stimson.

Neki vjeruju da bi novo kinesko postrojenje moglo spojiti fuziju i fisiju.

Ako se to pokaže točnim, to je posebno alarmantno, upozorio je Andrew Holland, izvršni direktor američke Udruge industrije fuzije.

SAD i dalje vodi, ali Holland je naglasio potrebu za hitnim djelovanjem.

Kina se brzo kreće... Ako SAD i njegovi saveznici ne učine isto, Kina će pobijediti u ovoj utrci, zaključio je Holland.

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti