Apple Pay, Appleova usluga beskontaktnog plaćanja mobitelom napokon je dostupna i u Hrvatskoj. Sada svi korisnici iOS uređaja mogu koristiti uslugu plaćanja Apple Payom na POS terminalima.
No postoji jedna kvaka. Naime, da bi mogli koristiti uslugu Apple Pay, korisnici prvo u aplikaciji Wallet na svom iOS uređaju moraju registrirati svoju kreditnu karticu koju podružava Apple Pay.
Hrvatske banke, još uvijek službeno, nisu dio programa Apple Pay, što znači da s običnom kreditnom karticom nećete daleko stići. Ali ako koristite usluge neke od virtualnih banaka kao što su Revolut ili Monese, možete bez problema aktivirati tu virtualnu karticu u Walletu i koristiti prednosti Apple Paya.
Mastercard je objavio kako će njihove kartice kartice koje izdaju Revolut i Monese biti podržane kroz Apple Pay i na prodajnim mjestima diljem Hrvatske koja podržavaju beskontaktno plaćanje, na svim Apple platformama, za online plaćanja te putem aplikacija u kojima je vidljiva oznaka Apple Pay.
Pay safer and faster using your Monese cards with #ApplePay. Now available in:
— Monese (@monese) 26 June 2019
🇧🇬 Bulgaria
🇭🇷 Croatia
🇨🇾 Cyprus
🇪🇪 Estonia
🇬🇷 Greece
🇱🇻 Latvia
🇱🇮 Liechtenstein
🇱🇹 Lithuania
🇲🇹 Malta
🇵🇹 Portugal
🇷🇴 Romania
🇸🇰 Slovakia
🇸🇮 Slovenia pic.twitter.com/z2idbfV3lA
Uz iPhone i Apple Watch korisnici mogu koristiti Apple Pay za plaćanje u trgovinama, restoranima, taksijima, na samoposlužnim aparatima i drugim lokacijama. Pri kupnji uz Apple Pay u aplikacijama ili u internetskom pregledniku Safari nema potrebe za ispunjavanjem obrazaca ili ponovnim upisivanjem informacija o dostavi ili naplati. Svaka Apple Pay kupnja autentificirana je prepoznavanjem zjenice oka ili otiska prsta uz Face ID, Touch ID ili lozinku uređaja.
Korisnici su s oduševljenjem dočekali vijest da će moći koristiti prednosti plaćanja mobilnim telefonom koje Appleovi korisnici u SAD-u koriste gotovo pet godina.
Sad su na potezu hrvatske banke koje bi mogle svojim klijentima omogućiti i ovu uslugu.
Podsjetimo, Google Pay, također usluga beskontaktnog plaćanja mobitelom iza koje stoji Google, u Hrvatskoj je dostupna gotovo godinu dana.
Također treba napomenti da od rujna 2019. na snagu stupa europska direktiva PSD2, zbog koje se banke moraju prilagoditi i modernizirati svoje procese te IT sustave za međunarodna plaćanja. Istovremeno, tehnološkim se tvrtkama otvara mogućnost pružanja usluga koje će klijentima odnosno korisnicima olakšati praćenje njihovih financija i plaćanje.
Neke su tvrtke već pripremile i predstavile svoje aplikacije koje su u skladu s PSD2, dok će druge to napraviti u sljedećim mjesecima.