Veliki IT divovi posljednjih su godina na udaru različitih regulatornih tijela. Prvenstveno europskih, ali su im se u posljednje vrijeme pridružili i regulatori iz SAD-a.
Naime, dok su godinama upravo IT tvrtke poticane da rastu i razvijaju se u nedogled, bez nekog konkretnog regulatornog okvira, države su sad otkrile da to baš i nije bio najbolji model. I krenule u obračun s tim globalnim igračima.
Tako je u SAD-u, savezni sudac utvrdio kako je Google prekršio zakone koji bi trebali osigurati tržišno natjecanje. Kako je naveo u presudi, Google je "namjernim stjecanjem i održavanjem monopolske moći" na tržištu oglašivačke tehnologije, osigurao svoju povlaštenu poziciju na štetu konkurenata. Sudac je istaknuo kako je Google stekao monopol na tržištu nakon što je nezakonito povezao dva dijela oglasne tehnologije.
Time je okončana dvogodišnje suđenje u SAD-u, koje bi moglo imati dalekosežne posljedice na poslovanje Alphabeta, tvrtke u čijem je vlasništvu Google.
Sad predstoji saslušanje na kojem će sud odrediti kakva kazna čeka Alphabet. Među mogućim ishodima spominje se gašenje Googleovog oglašivačkog dijela poslovanja, a to bi uključivalo prodaju Google Ad Managera. No, spominje se i blaža kazna koja bi Googleu omogućila da nastavi s poslovanjem, ali bi morao poštivati određena ograničenja.
Nije poznato u kojem bi roku sudac mogao sazvati saslušanje, no procjenjuje se da bi se to moglo dogoditi sljedećih mjeseci.
U Alphabetu nisu zadovoljni sudskom presudom jer smatraju da korisnici imaju dovoljno opcija među kojima mogu odabrati, a da biraju Google jer su njihovi alati "jednostavni, pristupačni i učinkoviti".
Podsjetimo, tužba protiv Googlea podnesena je još u siječnju 2023. godine. Američko Ministarstvo pravosuđa tvrdilo je da je Gooogle ostvario svoj monopol kad je 2008. godine kupio tvrtku za internetsko oglašavanje DoubleClick. Potom je 2011. kupio još jednu oglašivačku tvrtku, AdMeld, što je, tvrdili su tužitelji, omogućilo Googleu da poveća cijene oglasa i naškodi medijskim izdavačima.
Izvor: TechCrunch