Na FER-u predstavljen napredni sustav za detekciju gledatelja na rizičnim pozicijama uz staze

Sustav je razvila tvrtka Calirad d.o.o. u suradnji sa Svjetskom automobilističkom federacijom (FIA).

Hina | 15.05.2025. / 14:39 komentari
Reli (Foto: FER)

Na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu (FER) u četvrtak je, uz podršku organizatora Croatia Rallyja te Hrvatskog auto i karting saveza, predstavljen Caliradov AISC - napredni sustav za detekciju gledatelja na rizičnim pozicijama uz staze automobilističkih natjecanja.

tri vijesti o kojima se priča B-2 Spirit Zapanjili sve Potpuni šok za Iran: Detalji najpreciznijeg i najrazornijeg zračnog udara Amerikanaca dosad viđenog Nuklearna eksplozija, ilustracija Scenarij iz noćne more, ali... VIDEO Koliko treba biti udaljen da bi se preživjela eksplozija nuklearne bombe? Ruski vojnik se predaje dronu Prvi takav slučaj Jedan od najbizarnijih trenutaka suvremenog ratovanja: Ruski vojnik predao se dronu

Lewis Hamilton Hoće li Lewis Hamilton zaista dizajnirati novi Ferrarijev automobil?

Sustav je razvila tvrtka Calirad d.o.o. u suradnji sa Svjetskom automobilističkom federacijom (FIA). Riječ je o hrvatskoj inovaciji, točnije sustavu koji koristi kamere ugrađene u natjecateljska vozila i metode strojnog učenja za prepoznavanje gledatelja koji se nalaze u potencijalno opasnim zonama uz ceste ili staze na kojima se održavaju automobilistička natjecanja. Sustav omogućuje pravovremeno alarmiranje sigurnosnih službi i potencijalnu intervenciju, čime se značajno povećava sigurnost publike, ali i samih natjecatelja. Sustav je već implementiran na više utrka u Europi i svijetu.

Predstavljanje sustava na FER-u (Foto: FER)

Naša vizija bila je razviti alat koji primarno povećava sigurnost, ali i omogućuje organizatorima uvid u distribuciju gledatelja, planiranju i marketingu. Smatramo kako ovakav sustav ima potencijal postati industrijski standard. FIA ga je već prepoznala, a mi ćemo ga nastaviti razvijati i širiti, istaknuo je dr. sc. Marin Vuković, izvanredni profesor na FER-u i suosnivač tvrtke Calirad tijekom prezentacije.

Pored profesora Vukovića, na razvoju inovacije radio je i Juraj Peršić, postdoktorand i vanjski suradnik FER-ovog Laboratorija za autonomnu mobilnu robotiku (LAMOR), čije je iskustvo u kalibraciji kamera značajno doprinijelo razvoju konačnog rješenja. Sustav Calirad prošao je 2023. godine i Nuqleusov program za startupe koji djeluje u sklopu Inovacijskog centra Nikola Tesla na FER-u. Proces im je pomogao da dodatno razviju svoju ideju i otkriju nova potencijalna područja primjene ovog naprednog sustava.  

Baziran na edge računarstvu

Calirad djeluje na principu tzv. edge računarstva, gdje se detekcija opasnih situacija odvija direktno u vozilu, bez potrebe za stalnom internetskom vezom, što je ključno za primjenu u zabačenim i teško dostupnim područjima. Fotografije s detekcijom šalju se u centralni sustav odnosno oblak, gdje ih osobe zadužene za sigurnost analiziraju i donose odluke o daljnjim koracima – uključujući moguće privremene obustave utrka.

CARNET-ova konferencija Hrvatska među prvima uvodi umjetnu inteligenciju u osnovne i srednje škole

Cilj ovog sustava je očuvanje života. Gledatelji često nisu svjesni koliko se brzo mogu naći u opasnoj zoni, a tehnologija Calirada omogućuje nam da to pravovremeno prepoznamo i spriječimo moguće tragedije. Kao organizatori svjetskih i europskih rally utrka u Hrvatskoj, iznimno smo ponosni što iza ovog važnog globalnog sigurnosnog projekta stoji upravo hrvatski tim. To još jednom potvrđuje snagu domaće stručnosti, inovacija i organizacije, ali i doprinos sportskih događanja promociji Hrvatske i jačanju nacionalnog gospodarstva. Posebno nas raduje činjenica da će se ovaj sustav primijeniti i na utrci Europskog rally prvenstva koje se ove jeseni održava u Hrvatskoj, istaknuo je Daniel Šaškin, predsjednik organizacijskog odbora Croatia Rallyja.

Na predstavljanju su, uz autore sustava, sudjelovali i Robert Markt, predsjednik Hrvatskog auto i karting saveza, te prof. dr. sc. Oliver Kesar s Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, koji je istaknuo važnost povezivanja znanosti, sporta i industrije u stvaranju inovacija s mjerljivim društvenim učinkom.

 

Vezane vijesti