Tehnologijom koja će donijeti revoluciju rada mogli bi dominirati - Kinezi

Više analitičara smatra kako su kineske kompanije najbolje pozicionirane za uspjeh na ovom tržištu.

Hrvoje Jurman Hrvoje Jurman | 30.03.2025. / 11:58

Humanoidni robot Unitree Roboticsa (Foto: Afp)

Čini se kako više nismo tako daleko od scenarija iz nekakvih znanstveno-fantastičnih scenarija iz prošlosti u kojima humanoidni roboti postaju dio naše svakodnevice i obavljaju naše poslove. Takve robote, naravno, ne očekujemo sutra ili sljedeće godine, no čini se kako je njihov razvoj u šestoj brzini i zaista se bližimo vremenu masovne robotizacije.

Iako bi možda očekivali kako bi lideri na ovom tržištu mogle biti američke tehnološke kompanije, čini se kako bi kompanije koje će dominirati na ovom tržištu trebali potražiti na dalekom istoku.

Unitree G1 VIDEO Kinezi nadogradili svog popularnog robota, sad zna i kung-fu!

Kako napominje dio analitičara, Kinezi bi na ovom tržištu mogli kopirati ono što su napravili na tržištu električnih automobila. O čemu se radi najbolje možemo vidjeti na primjeru dvije kompanije - nezaustavljivom BYD-ju koji bi ove godine mogao prestići i Teslu kao najveća globalna kompanija na ovom tržištu, ali i Xiaomiju. Tvrtka koja je do sada bila najpoznatija po telefonima i potrošačkoj elektronici u samo je nekoliko godina uspjela napraviti automobil kojem se dive i šefovi tradicionalnih automobilskih kompanija koje su na tržištu prisutne više od stoljeća.

Cjenovno povoljniji

No u ovom slučaju postoji razlika, a to je što za razliku od automobilske industrije, humanoidni roboti imaju potencijal za disrupciju brojnih industrija, ne samo jedne te čak potencijalno mogu transformirati i revolucionarizirati sam rad, objasnio je Reyk Knuhtsen iz analitičke kompanije SemiAnalysis za CNBC.

Npr. kineski Unitree Robotics nedavno je prodao svoja dva humanoidna robota običnim korisnicima putem platforme JD.com, dok je Zhiyuan Robotics najavio proizvodnju 5 tisuća takvih robota ove godine. Ono što bi naročito trebalo zabrinuti američke, ali i sve ostale robotske kompanije jest što se čini kako kinezima neće moći parirati po pitanju cijene svojih proizvoda.

Unitree G1 VIDEO Kinezi predstavili vrlo okretnog humanoidnog robota koji bi cijenom mogao pomesti konkurenciju

Prema nedavnom izvještaju Morgan Stanleya, cijena proizvodnje humanoidnih robota iznosi između 10 i 300 tisuća dolara po komadu (ovisno o vrsti robota), no zahvaljujući superiornoj mogućnosti skaliranja, kao i proizvodnim mogućnostima, kineske su tvrtke u velikoj prednosti u odnosu na konkurente. Tako npr. cijena Unitreeova humanoidnog robota G1 koji će se na tržištu pojaviti za nekoliko mjeseci iznosi od 16 tisuća dolara.

Ulaganje velikih resursa u istraživanje i razvoj

S druge strane, iz Morgan Stanleya kažu kako bi Tesla svog humanoidnog robota Optimus 2 mogla prodavati po cijeni od oko 20 tisuća dolara, no samo ako uspiju u skaliranju proizvodnje te skraćivanju ciklusa istraživanja i razvoja te korištenju cjenovno povoljnih komponenata iz, naravno, Kine.

Humanoidni robot, ilustracija Populacija stari, nedostaje njegovatelja pa su se Japanci okrenuli - robotima

Ipak, ono što bi za američke tvrtke trebalo biti još zabrinjavajuće odnosi se na prijavu patenata u posljednjih 5 godina - dok je u SAD-u prijavljeno manje od 1500 patenata u kojima se spominje izraz “humanoidni”, u Kini je ta brojka veća od 5880. Dakle, Kinezi ulažu velike resurse u istraživanje i razvoj robotike, što bi im se tijekom godina moglo isplatiti pa bi na ovom tržištu mogli postati dominanta sila, a Amerikance ostaviti u retrovizoru. Naše istraživanje sugerira kako Kina ostvaruje najimpresivniji napredak u humanoidnoj robotici, gdje startupovi imaju koristi od postojećih opskrbnih lanaca… te podršku države, stoji u obavijesti Morgan Stanleya.

Kratkoročno, u roku od 3 do 4 godine, očekuje se kako će humanoidni roboti u Kini zamijeniti dio ljudi na proizvodnim linija, dok bi se u u nekom dužem razdoblju mogli iskoristiti i u industriji usluga. 

Vezane vijesti

Još vijesti