Veliko priznanje: Ruđerovka Jelena Bujan osvojila znanstveni Oscar

Potpora i priznanje ERC-a dodjeljuje se znanstvenicima na temelju izvrsnosti i inovativnosti njihovih istraživanja.

Hrvoje Jurman Hrvoje Jurman | 05.09.2024. / 12:52

Jelena Bujan (Foto: IRB)

Jelena Bujan s Instituta Ruđer Bošković (IRB) dobitnica je Starting Granta, programa potpore Europskog istraživačkog vijeća (ERC) koji se dodjeljuje znanstvenicima na temelju izvrsnosti i inovativnosti njihovih istraživanja pa se nazivaju i znanstvenim Oscarom. Projekti EC-a smatraju se najznačajnijim znanstvenim projektima, a cilj samog programa je promicati istraživanja na rubu dosadašnjih spoznaja u određenim područjima te potaknuti na rad novih generacija vrhunskih znanstvenika. Projekt IGNITE, punog naziva: Otoci kao prirodni laboratoriji globalnog zagrijavanja: otkrivanje sposobnosti kukaca da prežive temperaturne ekstreme" kojeg vodi dr. sc. Jelena Bujan izabran je među 3 474 prijavljenih, a s prolaznošću od samo 14,2%, ovaj uspjeh dodatno naglašava iznimnu konkurenciju i kvalitetu rada dr. Bujan.

  Plitvička jezera IRB će pomoću umjetne inteligencije pokušati poboljšati kontrolu kvalitete vode u jezerima

Zahvaljujući potpori ERC-a u iznosu od 1,5 milijuna eura, dr. sc. Jelena Bujan sljedećih pet godina istraživat će otpornost mrava na ekstremne temperature uzrokovane globalnim zagrijavanjem. Hrvatska znanstvenica osnovat će vlastitu istraživačku grupu, zaposliti mlade istraživače te će, uz financijsku pomoć ERC Starting Granta, moći nabaviti opremu potrebnu za izvedbu ovako ambicioznog projekta.

Predviđanje posljedica klimatskih promjena na bioraznolikost

Upravo bi razumijevanje odgovora kukaca na toplinske valove, kakvim smo i sami svjedočili ovog i prijašnjih ljeta, kao i na druge klimatske izazove moglo biti ključno za predviđanje mogućih posljedica klimatskih promjena na bioraznolikost i stabilnost ekosustava. Naime, kako su kukci iznimno osjetljivi na promjene u okolišu i toplinske valove, jer njihova tjelesna temperatura ovisi o temperaturi okoliša, proučavanje njihovih reakcija na temperaturne promjene može pružiti vrijedne uvide u prilagodbu cijelih ekosustava na novonastale uvjete.

Jelena Bujan na Kornatima (Foto: IRB)

Jedna od najzastupljenijih skupina kukaca su mravi, a zbog svoje globalne važnosti u održavanju zdravlja ekosustava i brojnih ekoloških prilagodbi upravo su mravi od svih kukaca najzanimljiviji dr. Bujan i njezinom timu. Mravi se s izazovom povišenih temperatura mogu boriti promjenom ponašanja, poput bijega iz pretoplih područja te fiziološkim prilagodbama, odnosno aklimatizacijom za nove uvjete. Međutim, još uvijek nije potpuno jasno koliko su ovi mehanizmi učinkoviti i kako ih koriste. Upravo na ova pitanja želimo pronaći odgovore u sklopu projekta IGNITE, objasnila je važnost projekta je dr. sc. Jelena Bujan

Patrik Risteski, Iva Tolić i Kruno Vukušić Tim IRB-a sudjelovao u dva istraživanja objavljena u časopisima Cell i Nature

S obzirom na to da se Mediteran zagrijava brže od globalnog prosjeka, dr. Bujan i njezin tim žele istražiti specifične učinke globalnog zagrijavanja baš u ovoj regiji. Za potrebe istraživanja koristit će Jadranske otoke kao svojevrsne prirodne laboratorije. U tim prirodnim laboratorijima proučavat će kako mikroklimatska raznolikost okoliša utječe na ponašanje i fiziologiju mrava, odnosno na njihovu sposobnost regulacije tjelesne temperature.

'Posebno ćemo istraživati hoće li populacije mrava koje žive u stabilnijim klimatskim uvjetima imati manju sposobnost prilagodbe na nagle temperaturne promjene. Kako bi adekvatno izmjerili dostupnost mikroklime koristit ćemo nove tehnologije poput termalnih kamera i dronova. Proučavat ćemo i razlike u termalnim prilagodbama mrava s otoka različitih veličina, smještenih na sjevernom, odnosno hladnijem, te južnom, odnosno toplijem dijelu Jadrana,'zaključuje dr. Bujan.

 

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti