Razbijeni ekrani na pametnim telefonima mogli bi otići u povijesti, zajedno s velikim zaštitnim kučištima kojima je jedina zadaća - sačuvati ekran. Naime, znanstvenici sa kineskog Sveučilišta Jilin pohvalili su se kako su razvili staklo koje je toliko čvrsto da ga gotovo ništa ne može razbiti.
tri vijesti o kojima se priča


Kako tvrde sami znanstvenici, novo ultračvrsto staklo, koje bolje provodi toplinu od bilo kojeg stakla dostupnog na tržištu, čvršće je i od prirodnog dijamanta.
Znanstvenici su do nove vrste stakla došli stavljajući posebnu vrstu ugljika u prešu i izlažući ju ekstremnim temperaturama i pritisku. Rezultat je staklo koje ima čvrstoću od 102 GPa, a najčvršća stvar je nedavno sintetiziran AM-III ugljik sa 113 GPa.
Pojasnili su kako su upotrijebili ugljik sastavljen od 60 atoma posloženih u šuplju strukturu koja podsjeća na nogometnu loptu. Tijekom procesa obrade, ta se šuplja struktura raspada i stvara strukturu koja podsjeća na onu unutar dijamanta. Iako su znanstvenici uspjeli napraviti komadiće velike tek jedan milimetar, oni su bili dovoljno veliki za dodatno proučavanje.
Stvaranje stakla s takvim superiornim mogućnostima otvara vrata cijelom nizu novih aplikacija, istaknuo je autor studije, geokemičar Yingwei Fei sa Carnegie instituta za znanost u Washingtonu.
Pojasnio je da je njegov tim, za razliku od prethodnih pokušaja, uspio proizvesti staklo na relativno niskim temperaturama, što omogućuje masovnu proizvodnju (a time i upotrebu) takvog ekstremno čvrstog stakla.
Izvor: Nature