Stvoreno "umjetno sunce" koje je razvilo temperaturu od 100 milijuna stupnjeva, veću i od pravog Sunca

U planu im je održati temperaturu od 100 milijuna stupnjeva barem 300 sekundi. I to žele postići u sljedećih 5 godina.

Martina Čizmić | 29.12.2020. / 10:43 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Znanstvenici koji rade na fuzijskom reaktoru u Južnoj Koreji, uspjeli su postaviti novi svjetski rekord i postići temperaturu višu od 100 milijuna stupnjeva Celzija te ju zadržati tijekom 20 sekudni. Njihovo je dostignuće tim veće ako se zna da je postignuta temperatura viša i od one koju je moguće pronaći na površini Sunca.

tri vijesti o kojima se priča Kineski ekranoplan Tehnologija Hladnog rata FOTO U javnosti se pojavile prve fotografije kineskog "Čudovišta iz Bohajskog mora" Sustav protuzračne obrane Patriot u Ukrajini Američki stručnjaci upozoravaju Ovaj američki sustav protuzračne obrane postao je top-oružje, ali i top-meta za Ruse Haker, ilustracija I pretvorili u kriptovalute Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka

Tim koji radi na Korejskom fuzijskom reaktoru (KSTAR) izuzetno je ponosan na svoje dostignuće koje su opisali kao "važnu prijelomnicu" u razvoju komercijalnih nuklearnih fuzijskih reaktora u budućnosti.

Jednan od najvećih izazova je stvoriti fuzijsku energiju koja će biti isplativ i održiv izvog obnovljive energije. Naime, poznato je kako je fuzijsku reakciju veoma teško kontrolirati jer se reakcije događaju u uvjetima visokog pritiska i temperature.

Kako bi stvorili fuzijsku rekaciju kakva se događa u jezgri Sunca ili Zemlje, izotopi vodika stavljaju se unutar fuzijskog uređaja poput KSTAR-a i stvara plazma u kojoj su ioni i elektroni razdvojeni, a inoni se moraju zagrijavati i ostati zagrijani na ekstremni temperaturama.

Zbog toga je KSTAR-ov pothvat još važniji, a njihov plan za budućnost još ambiciozniji - održati temperaturu od 100 milijuna stupnjeva barem 300 sekundi. I to žele postići u sljedećih 5 godina.

Izvor: Phys.org

Vezane vijesti