Crni rekord za crnim rekordom: Nakon nedjelje, ponedjeljak zabilježen kao najtopliji dan u povijesti

Nemilosrdna Zemljina vrućina dvaput je u dva dana srušila rekorde, nagovještavajući još ekstremnije klimatske utjecaje ako se ne ograniče emisije fosilnih goriva.

Branimir Vorša | 26.07.2024. / 11:26

Grad pogođen ekstremnim valom vrućine, ilustracija
Grad pogođen ekstremnim valom vrućine, ilustracija (Foto: Getty Images)

Zemlja je iskusila dva uzastopna dana neviđene vrućine, otkrila je u srijedu Služba za klimatske promjene Copernicus (C3S) EU-a. U ponedjeljak, 22. srpnja globalna prosječna temperatura dosegla je 17,15 stupnjeva Celzija, označavajući najtopliji dan otkako postoje mjerenja. Time je nadmašen prethodni rekord postavljen samo dan ranije, odnosno u nedjelju 21. srpnja.

To je upravo ono što nam je klimatska znanost rekla da će se dogoditi ako svijet nastavi sagorijevati ugljen, naftu i plin. I dalje će biti sve toplije dok ne prestanemo sagorijevati fosilna goriva i dosegnemo neto nultu emisiju, upozorila je Joyce Kimutai, klimatska znanstvenica s Imperial Collegea u Londonu.

Ekstremna vrućina, ilustracija UN upozorava: "Ekstremne vrućine su nova abnormalnost"

Ekstremni vremenski događaji sve su češći

Služba za klimatske promjene Copernicus, koja koristi satelitske podatke za ažuriranje globalne temperature zraka i mora u stvarnom vremenu, napomenula je da su navedene temperaturne brojke privremene i da se mogu malo promijeniti. Služba je također predvidjela da bi više rekorda moglo biti oboreno kako ljeto na sjevernoj hemisferi bude intenzivnije, što će pridonijeti izvanrednom razdoblju vrućine nakon najtoplije godine dosad.

Unatoč predviđanju skorog pada globalnih temperatura, Copernicus je priznao vjerojatnost daljnjih fluktuacija. Trajni trend globalnog zatopljenja dovodi do sve češćih i ozbiljnijih ekstremnih vremenskih događaja, sa značajnim katastrofama koje su se ove godine dogodile diljem svijeta.

Mnogi kontinenti, uključujući Aziju, Sjevernu Ameriku i Europu, nedavno su se suočili s razornim toplinskim valovima i šumskim požarima. Čak ni Arktik, koji se zagrijava brže od ostalih regija, i Antarktik, gdje su zimske temperature iznad uobičajenih, nisu pošteđeni.

Vrućina, ilustracija Vruće je bilo i prije, a ova tablica temperatura u Zagrebu najbolje pokazuje u čemu je razlika danas u odnosu na ranija desetljeća

Prošli smo "bez presedana" trenutak

Često korišten izraz 'bez presedana' više ne opisuje užasne temperature koje doživljavamo, rekla je Christiana Figueres, bivša čelnica UN-ovog tijela za klimatske promjene. Copernicus je primijetio da je rekord od 16,8 °C iz kolovoza 2016. godine oboren čak 57 puta od srpnja 2023. godine, što ukazuje na alarmantan porast globalnih temperatura.

Znanstvenici vjeruju da je ovo razdoblje vjerojatno najtoplije koje je Zemlja vidjela u posljednjih 100.000 godina, prvenstveno potaknuto emisijama fosilnih goriva. Copernicus je naznačio da, iako bi 2024. mogla nadmašiti 2023. godinu kao najtoplija godina zabilježena, prerano je za pouzdano predviđanje.

Vrućina, ilustracija Kako vrućina utječe na naše tijelo i što napraviti ako se "pregrijemo"?

Izvor: Science Alert/AFP
 

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti