Prevaranti se koriste različitim trikovima s kojima žele nasamariti ljude i ukrasti im novac ili podatke. Npr. šalju lažne poruke o neuspjeloj isporuci poštanskih paketa ili poruke u kojima djeca roditeljima poručuju da im je mobitel pokvaren te im šalju novi broj telefona i račun na koji da im uplate novac.
S obzirom na to da se mjesecima upozorava na takve lažne poruke, roditeljima je manje-više odmah jasno kako je riječ o prevarantima koji koriste već dobro poznatu i izlizanu strategiju, iako i dalje postoje ljudi koji mogu nasjesti na takve poruke.
No prevaranti su takvu vrstu prijevare sad digli na još jedan viši i puno ozbiljniji nivo, zbog koje se čini prilično uvjerljiva. U novoj prevari, na koju upozoravaju stručnjaci za sigurnost, sada koriste umjetnu inteligenciju i to za imitiranje glasova djece. Kako je za Daily Mail objasnio Jake Moore iz tvrtke za kibernetičku sigurnost ESET, prevaranti koriste poseban softver za kloniranje glasova. Prvo na internetu pronađu videa na kojima se nalaze osobe čije glasove žele klonirati te ih ubace u softver. Nakon toga snime glasovne poruke koje zvuče prilično uvjerljivo i pošalju ih roditeljima djece čije glasove kloniraju.
Sve bolji u manipulaciji
Moore upozorava kako na meti prevaranta nisu samo roditelji, iako su oni često na udaru jer su, naravno, iznimno osjetljivi kada su u pitanju njihova djeca, već se prevaranti mogu okomiti i na najbolje prijatelje ili djecu za koju se čini da im roditelji šalju poruke. Jedan od razloga zašto su ovakve prevare ponekad uspješne jest što prevaranti na društvenim mrežama prate svoje žrtve, njihove objave, navike i ponašanje kako bi cijela konverzacija bila što uvjerljivija.
Kada steknu povjerenje osobe s druge strane telefona te ona zaista pomisli da komunicira s djetetom, roditeljem ili prijateljem, onda prevaranti počinju s nekom pričom kako im je hitno potreban novac koji je potrebno prebaciti na neki drugi, a ne njihov račun. Problem je u tome, objasnio je Moore, što su prevaranti postali iznimno vješti u manipuliranju ljudima te su njihove priče s kojima žele izvući novac jako uvjerljive.
Također, na primjeru korištenja AI-a, jasno je kako maksimalno iskorištavaju dostupnu tehnologiju u svojim prevarama.
Iako su mnogi upoznati s lažnim SMS-ovima o izgubljenim telefonima, jasno je kako neće nasjesti na tu prijevaru, no što u ovoj situaciji u kojoj prevaranti koriste djetetov glas? Čini se kako roditelji više ne mogu vjerovati niti glasu vlastitog djeteta (odnosno prijatelja, rođaka i slično), no ono što uvijek treba napraviti nakon takvih poruka jest kontaktirati svoje dijete na njegov broj i razgovarati s njim ili, ako nije odmah dostupno, napisati mu da vam pošalje poruku kako bi znali da je sve u redu.