Kemikalije u običnoj plastici povezane su s milijunima slučajeva srčanih bolesti i stotinama tisuća smrtnih slučajeva diljem svijeta, pokazalo je novo istraživanje koje istovremeno poziva na strože propise za zaštitu javnog zdravlja.
Maureen Cropper sa Sveučilišta Maryland i njezin tim analizirali su učinke bisfenola A (BPA), di (2-etilheksil) ftalata (DEHP) i polibromiranih difenil etera (PBDE). BPA i DEHP, koji se nalaze u ambalaži za hranu, i PBDE, koji se koriste kao usporivači plamena u namještaju i elektronici, proučavani su zbog utjecaja na ljudsko zdravlje.
Koristeći podatke iz više od 1700 studija u 38 zemalja, koje pokrivaju trećinu svjetske populacije, tim je procijenio razine izloženosti kemikalijama u plastici. Detaljne javne baze podataka iz SAD-a, Kanade i Južne Koreje dodatno su poboljšale tu analizu.
Istraživanje, koje je objavljeno u časopisu PNAS, povezalo je BPA s približno 5,4 milijuna slučajeva bolesti koronarnih arterija i 346.000 moždanih udara u 2015. godini. Izloženost DEHP-u bila je povezana s oko 164.000 smrti među ljudima u dobi između 55 do 64 godine.
Propisi uvedeni u kasnim 2000-ima znatno su smanjili kemijsku prevalenciju u zemljama kao što su SAD, Kanada i dijelovi Europe. Cropperin tim procjenjuje da se 515.000 smrti moglo spriječiti da je izloženost BPA i DEHP u SAD-u ranije smanjena.
Mislim da je jedno od stvarnih ograničenja, iskreno, nedostatak podataka o izloženosti tim tvarima, kaže Cropper. Ona naglašava potrebu da više zemalja prati izloženost kemikalijama u plastici kako bi bolje razumjeli njihove utjecaje na javno zdravlje.
Izvor: New Scientist