Novo istraživanje je otkrilo alarmantne interakcije između mikroplastike i PFAS takozvanih vječnih kemikalija (per- i polifluoroalkilne tvari), čime se značajno pojačavaju njihovi štetni učinci na život u vodi. Studija britanskog Sveučilišta u Birminghamu ispitala je njihov zajednički učinak na vrsti Daphnia magna, malenim vodenim buhama vitalnim za vodene ekosustave.
Kada je bila izložena oba zagađivača u laboratorijskim uvjetima, Daphnia je pretrpjela do 41% više štete nego kada je bila izložena bilo kojem zagađivaču pojedinačno. Štetni učinci uključivali su zastoj u rastu, odgođenu spolnu zrelost i smanjen broj potomaka. Značajno, ozbiljnost se povećala kod buha koje su prethodno bile izložene drugim kemijskim zagađivačima, što ukazuje na kumulativni učinak.
Imperativ je da istražimo kombinirane utjecaje zagađivača na divlje životinje tijekom njihovog životnog ciklusa kako bismo bolje razumjeli rizik koji ti zagađivači predstavljaju u stvarnim uvjetima. To je ključno za poticanje napora očuvanja i informiranje politike o suočavanju s rastućom prijetnjom novih zagađivača kao što su vječne kemikalije, kaže znanstvenik za okoliš Mohamed Abdallahi, jedan od autora istraživanja koje je objavljeno u časopisu Enviromental Pollution.
Mikroplastika, čestice manje od 5 milimetara u promjeru, nakuplja se iz degradirajuće plastike ili sintetičkih vlakana. Njihovi učinci na ekosustave i ljudsko zdravlje ostaju nejasni, ali su sve više zabrinjavajući jer prodiru u okoliš i ljudska tijela. PFAS, koji se koriste zbog svojih svojstava suzbijanja požara, povezuju se s oštećenjem bubrega i rakom. Ti dugotrajni zagađivači pronađeni su u divljim životinjama, kiši i diljem ekosustava.
Naše istraživanje utire put za buduće studije o tome kako PFAS kemikalije utječu na funkciju gena, pružajući ključne uvide u njihove dugoročne biološke učinke, kaže biologinja evolucijskih sustava Luisa Orsini. Studija simulira izloženost navedenih vodenih buha obama zagađivačima, bacajući svjetlo na rizike za okoliš i poremećaje u lancu ishrane.
Napredne analitičke tehnike mogle bi pomoći u kvantificiranju kombinirane štete od zagađivača u stvarnim uvjetima. Naša otkrića bit će relevantna ne samo za vodene vrste nego i za ljude, naglašavajući hitnu potrebu za regulatornim okvirima koji se bave nenamjernim kombinacijama zagađivača u okolišu, zaključuje Orsini.
Izvor: Science Alert