Europska komisija najavila je uvođenje novih mjera kojima se želi, kako kažu, "uhvatiti u koštac s rizicima koji proizlaze iz uvoza paketa male vrijednosti od internetskih trgovaca izvan EU-a i trgovina koje nude proizvode trgovaca izvan EU-a".
Kako ističu iz EK, te su mjere dio "Komunikacije o e-trgovini", koji je EK predstavila danas.
Prema podatcima EK-a, oko 70 posto stanovnika Europe redovito kupuje na internetu. Samo je prošle godine na tržište EU-a ušlo oko 4,6 milijardi pošiljaka male vrijednosti, odnosno robe čija vrijednost ne prelazi 150 eura što je jednako 12 milijuna paketa dnevno. To je dvostruko više nego 2023. i tri puta više nego 2022., a pokazalo se da mnogo od te robe nije u skladu s europskim zakonodavstvom. Od toga, čak 91 posto paketa dolazi iz Kine.
U EU ulazi sve više štetnih proizvoda, a carinske vlasti suočavaju se sa sve većim opterećenjem. Pojavljuju se i rizici u vezi sa sigurnošću i usklađenošću proizvoda, nedopuštenom robom, održivošću i nelojalnom konkurencijom za odgovorne tvrtke. Na primjer, oko polovice lažnih proizvoda zaplijenjenih na granicama EU-a koji su kršili prava intelektualnog vlasništva malih i srednjih poduzeća kupljeno je putem interneta.
U EK smatraju kako bi potrošači u Europi trebali uživati u punom potencijalu e-trgovine i imati pristup praktičnim, pristupačnim, sigurnim i visokokvalitetnim proizvodima na internetu. Isto tako, europska poduzeća trebala bi imati koristi od jednakih uvjeta za sve na jedinstvenom tržištu.
Nema više izuzeća od carine za pakete do 150 €?
U Komunikaciji Komisija navodi sve alate koje EU već ima na raspolaganju i ističe inicijative o kojima trenutačno raspravljaju suzakonodavci. Osim toga, predlaže nove zajedničke radnje za rješavanje problema koji proizlaze iz porasta nesigurnih, krivotvorenih i na drugi način nesukladnih ili nedopuštenih proizvoda koji ulaze na tržište.
Među ostalim, predlaže se Carinska reforma koja bi omogućila brzu provedbu novih pravila kako bi se izjednačili uvjeti u području e-trgovine. To uključuje ukidanje izuzeća od carine za pakete male vrijednosti manje od 150 eura i jačanje mogućnosti kontrole kao što je bolja razmjena podataka i procjena rizika. Komisija također poziva da se razmotre daljnje mjere, kao što je nediskriminirajuća naknada za rukovanje, za artikle e-trgovine koji se u EU uvoze izravno potrošačima, kako bi se pozabavili rastućim troškovima nadzora usklađenosti milijardi takvih pošiljaka s pravilima EU-a.
Predviđeno je da se ambicioznom reformom carinske unije koju je Komisija predložila u svibnju 2023. ukloni oslobađanje od carine za pakete male vrijednosti, kao i da se pojača kontrola putem predloženog Carinskog tijela EU-a i Središta carinskih podataka EU-a. Ovo bi bila prava promjena u igri koja bi izjednačila uvjete za igrače u e-trgovini, istaknuo je Maroš Šefčovič, povjerenik za trgovinu i ekonomsku sigurnost.
Predloženo je i pokretanje koordiniranih kontrola između carine i tijela za nadzor tržišta, kao i koordinirane radnje u vezi sa sigurnošću proizvoda, kao što je prvo ispitivanje sigurnosti proizvoda. To bi trebalo dovesti do uklanjanja nesukladne robe s tržišta i pridonijeti prikupljanju dokaza za analizu rizika i komplementarne radnje. Buduće kontrole će se intenzivirati za određene subjekte, robe ili trgovinske puteve, na kontinuiranoj osnovi, u svjetlu analize rizika.
Zaštita potrošača na internetskim tržištima, isticanje praksi e-trgovine kao jasnog prioriteta provedbe prema Zakonu o digitalnim uslugama, kao i alata kao što je Zakon o digitalnim tržištima i onih koji se odnose na sve trgovce: Uredba o općoj sigurnosti proizvoda, Uredba o suradnji u zaštiti potrošača i Mreža za zaštitu potrošača.
Korištenje digitalnih alata koji mogu pomoći u olakšavanju nadzora krajolika e-trgovine putem digitalne putovnice proizvoda i novih AI alata za otkrivanje potencijalno nesukladnih proizvoda.
Međunarodna suradnja i trgovina, uključujući pružanje aktivnosti obuke o pravilima EU-a o sigurnosti proizvoda i procjenu svih dokaza koji se mogu pojaviti u vezi s dampingom i subvencioniranjem.
Može i strože
Komisija poziva države članice da se udruže kako bi odigrale snažnu ulogu tima Europa za poboljšanje učinkovitosti radnji koje poduzimaju nacionalna tijela i Komisija. Povjerenstvo će u roku od godinu dana ocijeniti učinak najavljenih radnji i objaviti izvješće o nalazima pojačanih kontrola.