Elon Musk, najbogatiji čovjek na svijetu i šef Tesle, SpaceX-a te platforme X, javno je kritizirao Pentagonov program borbenog zrakoplova pete generacije F-35, nazivajući njegov dizajn neučinkovitim i zastarjelim.
U objavi na platformi X podijelio je video rojeva dronova, uz komentar: U međuvremenu, neki idioti još uvijek grade borbene zrakoplove s ljudskom posadom poput F-35, koji je bio isprekidan emotikonom "kante za smeće". Kada je jedan od korisnika branio taj zrakoplov, Musk mu je odgovorio da je zrakoplov sranjski dizajniran.
Svoju je kritiku proširio u drugom postu.
Borbeni zrakoplovi s posadom neučinkovit su način za proširenje dometa projektila ili bacanje bombi. Višekratni dron to može učiniti bez sve to bolje od ljudskog pilota, napisao je Musk. Stealth ne znači ništa... smiješno je lako oboriti borbene zrakoplove, zaključio je.
Mišljenje pravog stručnjaka
Mauro Gilli, viši istraživač za vojnu tehnologiju na ETH Zurich u Švicarskoj, primijetio je da Muskove kritike odražavaju dugogodišnju zabrinutost oko programa F-35, ali je istaknuo i nedostatke u Muskovim argumentima.
Primarni izvor troškova i problema bila je elektronika, posebice softver, rekao je Gilli za Business Insider, dodajući da bi se slični izazovi pojavili u razvoju autonomnih dronova.
Dron koji djeluje unutar neprijateljskog zračnog prostora neće biti daljinski upravljan. Morat će imati vrlo visoku razinu autonomije, objasnio je Gilli, sugerirajući da bi to moglo učiniti dronove još skupljima. Gilli je također odbacio Muskov poziv za višekratno upotrebljive dronove s stealth sposobnostima kao nerealne. Nema razloga vjerovati da bi ti dronovi bili imalo jeftiniji,smatra švicarski stručnjak.
Reakcije iz Lockheed Martina i Pentagona
Program F-35, koji je razvio Lockheed Martin, naišao je na kritike zbog svoje cijene od 485 milijardi dolara, što je porast od 10 posto ove godine zbog nadogradnje motora. Više od 1000 jedinica isporučeno je američkoj vojsci i saveznicima, s više od 3000 planiranih tijekom ukupnog životnog vijeka tog zrakoplova, za koji se očekuje da će se produžiti do 2088. godine. Ukupni troškovi programa, uključujući proizvodnju i održavanje, mogli bi premašiti 2 bilijuna dolara, prema američkom Vladinom uredu za odgovornost.
Kao odgovor na Muskove tweetove, Lockheed Martin ponovio je važnost F-35 kao najnaprednijeg, najpovezanijeg borbenog zrakoplova na svijetu s visokom stopom preživljavanja. Piloti neprestano naglašavaju da je to lovac kojeg žele povesti u rat ako ih pozovu, poručio je pak glasnogovornik Pentagona.
Musk i vladin nadzor
Dok se Musk priprema za suvođenje Ministarstva za učinkovitost vlade (DOGE) novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa 2025. godine, njegove kritike troškova obrane privukle su pozornost. U kolumni Wall Street Journala, Musk i Vivek Ramaswamy pisali su o eliminaciji rasipanja, prijevare i zloporabe unutar vladinih agencija, uključujući Pentagon.
Uz Muskovu usredotočenost na učinkovitost, program F-35 mogao bi biti pod lupom, ali njegov naglasak na bespilotnim letjelicama suočava se sa skepsom u pogledu izvedivosti i cijene.