Nije sve tako ružičasto: Upotreba AI-a na poslu ljude čini usamljenima i demotiviranima

Radnici pomoću AI alata postižu više, ali to se negativno odražava na njihovu psihu.

Martina Čizmić | 10.06.2025. / 12:10 komentari
Umjetna inteligencija, ilustracija (Foto: Getty Images)

Umjetna inteligencija dostupna je širokim masama posljednjih nekoliko godina, a za mnoge je već postala neizostavan dio kako poslovnih, tako i privatnih života. Od različitih AI alata koji uređuju fotografije, videa, rade sažetke tekstova, pišu e-mailove, stvaraju prezentacije, do onih ozbiljnijih AI sustava koji zaista mijenjaju kako se neki poslovi rade.

tri vijesti o kojima se priča B-2 Spirit Zapanjili sve Potpuni šok za Iran: Detalji najpreciznijeg i najrazornijeg zračnog udara Amerikanaca dosad viđenog Američka zračna baza Al Udeid u Katru Satelitske snimke pokazale Iznenada i bez pojašnjenja: Ispražnjena najveća američka zračna baza na Bliskom istoku Ruski vojnik se predaje dronu Prvi takav slučaj Jedan od najbizarnijih trenutaka suvremenog ratovanja: Ruski vojnik predao se dronu

No, iako brojne tvrtke ističu kako su korištenjem umjetne inteligencije postale produktivnije, smanjile troškove, a onda i smanjile broj zaposlenih (što nije svima baš dobro leglo), sve su glasnija upozorenja da umjetna inteligencija nije baš najbolji izbor u svim slučajevima.

Nedavno objavljena kineska studija, provedena na 35 tisuća radnika, otkrila je da, dok se manageri hvale povećanom produktivnošću nakon uvođenja umjetne inteligencije, zaposlenici dugoročno imaju probleme s motivacijom. Radnici pomoću AI alata postižu više, ali to se negativno odražava na njihovu psihu.

Unatoč poboljšanjima u performansama, sudionici koji su surađivali s GenAI-em na jednom zadatku, a zatim prešli na drugi, samostalni zadatak, dosljedno su izvještavali o padu intrinzične motivacije i povećanju dosade. U svim našim studijama, intrinzična motivacija pala je u prosjeku za 11 posto, a dosada se povećala u prosjeku za 20 posto, pišu autori studije u Harvard Business Reviewu.

Osim toga, AI ima poguban učinak na timski duh. Microsoftova studija pokazala je da zaposlenici vole zamijeniti neuredne i dugotrajne interakcije među ljudima brzim i učinkovitim alatima umjetne inteligencije. Tako AI alate koriste jer imaju osjećaj da tako čuvaju svoju privatnost, izbjegavaju trenje u komunikaciji s kolegama i jednostavno izbjegavaju objašnjavanje onom jednom kolegi koji nikako da shvati.

Istraživanje Tehnološkog instituta Massachusetts i OpenAI-a pokazuje da je veća upotreba chatbotova povezana s većom usamljenošću. U nizu eksperimenata provedenih u tvrtkama u raznim zemljama i sektorima, tim profesora poslovnih škola otkrio je da, što je više zaposlenika radilo s umjetnom inteligencijom, to su se osjećali usamljenije i društveno isključenije. To je pak rezultiralo time da su usamljeni zaposlenici pili više alkohola i lošije su spavali.

Autori kineske studije ipak ističu kako rješenje nije napustiti generativnu umjetnu inteligenciju, već ju implementirati na način koji će očuvati ono najvažnije - osjećaj zajedništva, kreativnosti i motivaciju za rad. A da bi se to postiglo, manageri i poslovni lideri moraju pronaći ravnotežu između želje za što većom produktivnosti i zadovoljstva zaposlenika.

Luis von Ahn Ljudi ispred tehnologije: Najavio je fokus na AI i otpuštanja, no nije očekivao jednu stvar

Sebastian Siemiatkowski Direktor zaposlenike zamijenio s AI, a onda je povukao potpuno neočekivan potez

To je mnogima, kao što smo već mogli vidjeti, pravi izazov. 

Izvor: Inc

 

Vezane vijesti