Čovjek je do sad, u prirodi pronašao tisuće minerala. Prema Međunarodnoj mineraloškoj udruzi prepoznato je oko 5500 različitih vrsta minerala na Zemlji. Većina ljudi može nabrojati najpoznatije minerale poput bakra, platine, srebra, zlata, aluminija, a u posljednje vrijeme i često spominjanog litija, tek rijetki znaju daje najčešći mineral na Zemlji bridgmanit koji se sastoji od magnezija, željeza i silicijskog dioksida.
No, koji je narjeđi mineral na svijetu? Radi se o mineralu koji je do sad, pronađen samo jednom i to prililčno slučajno.
Kamen je 2010. godine na tržnici u Myanmaru kupio gemolog Kyaw Thu, misleći da se radi o sirovom dragom kamenu poznatom kao šelit. Međutim, nakon pomnije analize, kamen koji na prvi pogled podsjeća na jantar ili topaz, pokazao se kao nešto potpuno nepoznato.
Provedena je analiza u Gemološkom institutu u Bankoku koja je otkrila da kamen sadrži elemente u kombinaciji kakvu zananstvenici nikad prije nisu vidjeli u prirodi. Tako ovaj mineral u sebi sadrži tragove titana, niobija, volframa i urana, što je, tvrde geolozi, u skladu s formacijom pegmatita, vrste vulkanske stijene uobičajene u regiji u kojoj je kamen pronađen. Naime, kamen su originalno pronašli tragači safira i to na dnu potoka, ali nisu prepoznali njegovu važnost.
Iako ovaj jedinstveni primjerak žutosmeđe boje teži tek trećinu grama i ima samo 1,61 karata, jedinstven je na svijetu i zbog toga mu je vrijednost neprocjenjiva. Dobio je ime "kyawthuit", po profesoru koji ga je kupio na tržnici i prepoznao njegovu jedinstvenost.
Ovaj jedinstveni primjerak moguće je vidjeti u Prirodoslovnom muzeju u Los Angelesu.