Simboličnim polaganjem kamena temeljca u Escúzaru, Španjolskoj, pokrenuta je izgradnja infrastrukture za IFMIF-DONES – europski znanstveni energetski megaprojekt koji će igrati ključnu ulogu u razvoju fuzijske energije.
DONES je jedna od tri temeljne točke europske strategije za razvoj energije fuzije, uz budući fuzijski reaktor ITER i fuzijsku elektranu DEMO, te će služiti kao platforma za testiranje materijala koji mogu izdržati ekstremne uvjete unutar budućih fuzijskih elektrana. Hrvatskoj i Španjolskoj na projektu se pridružio i Japan kao strateški partner, potvrđeno je na jučerašnjem sastanku Upravnog odbora DONES-a.
Središnja uloga Hrvatske
Postrojenje DONES se gradi u Španjolskoj, ali Hrvatska ima središnju ulogu u njegovu razvoju. Kao jedna od dvije vodeće zemlje u projektu, Hrvatska je ne samo među prvim državama koje su prepoznale njegovu stratešku vrijednost, već i aktivno sudjeluje u znanstvenom oblikovanju i implementaciji. Hrvatski znanstvenici i institucije okupljeni unutar DONES.HR platforme već niz godina predano rade na razvoju tehnologija vezanih uz DONES, od naprednih materijala do detektora i sustava za daljinsko upravljanje.
Osim ozračivanja fuzijskih materijala, DONES će služiti i kao multidisciplinarna baza za neutronska istraživanja u područjima poput ne-fuzijske nuklearne fizike, medicinske fizike, fizike čvrstog stanja, medicine, biologije, ili strojarstva. Popratna istraživanja može predložiti svaka zainteresirana organizacija ili istraživački tim. Također, u sklopu projekta izrađuje se i razvija velika količina specijalizirane, a često i potpuno nove opreme, od detektora do kranova za daljinsko upravljanje, pojašnjava dr. sc. Tonči Tadić, voditelj hrvatskih fuzijskih aktivnosti te koordinator projektnog tima DONES.HR s Instituta Ruđer Bošković (IRB).
Projekt DONES ključan je za testiranje i razvoj naprednih materijala potrebnih za rad fuzijskih elektrana, ali i brojnih drugih tehnologija – poput senzora i elektronike otporne na zračenje, sustava za proizvodnju tricija, prijenos topline tekućim metalima i rukovanje njima. Riječ je o multidisciplinarnom istraživačkom središtu s velikim znanstvenim i industrijskim potencijalom.
Prilikom svečanog predstavljanja DONES-a na svjetskoj izložbi u Osaki, Japan je službeno postao partner u projektu. Tom je prilikom potpisan Memorandum o suradnji između japanskog Ministarstva obrazovanja, kulture, sporta, znanosti i tehnologije te španjolskog Ministarstva znanosti, čime je Japan pristupio Hrvatskoj i Španjolskoj kao treći strateški partner.
Hrvatska je ponosna što sudjeluje u ovom velikom europskom i globalnom naporu prema stvaranju održive, sigurne i čiste energije budućnosti. DONES je ne samo znanstveni, nego i geostrateški projekt koji okuplja države, znanstvene institucije i industriju oko zajedničkog cilja. Suradnja s Japanom u ovom kontekstu iznimno je vrijedna i otvara nova vrata za znanstvenu i gospodarsku razmjenu, dodao je ministar znanosti, obrazovanja i mladih Republike Hrvatske, Radovan Fuchs.
Ulaganja u projekt potvrđuju njegovu važnost
Španjolska će uložiti 210 milijuna eura putem svoje vlade, a isto toliko i Vlada Andaluzije, dok se od Europske komisije očekuje investicija od 202 milijuna eura. Japan je najavio financiranje 5 % troškova izgradnje i 8 % troškova operativne faze. Italija je potpisala Memorandum o razumijevanju i u završnoj je fazi definiranja svog doprinosa. Ukupna vrijednost projekta premašit će 700 milijuna eura, a uključivat će sudjelovanje više od 17 zemalja.
Fuzijska energija, koja imitira procese unutar Sunca, smatra se jednim od najperspektivnijih odgovora na klimatske promjene i energetsku sigurnost, a IFMIF-DONES ključan je korak u njezinu ostvarenju.
DONES Day u Osaki te sastanak Uspravnog odbora u Granadi označili su važan trenutak u razvoju projekta na međunarodnoj razini te jačanju suradnje s jednom od najnaprednijih tehnoloških sila svijeta – Japanom.
Pridruživanjem Japana te s Hrvatskom kao strateškim partnerom i inicijatorom, uz Španjolsku, projekt DONES postaje globalna platforma za razvoj tehnologije fuzije koja će oblikovati energetsku budućnost svijeta.