Sve više zaposlenika napušta kineske velike tehnološke kompanije

Dok s jedne strane tehnološke kompanije otpuštaju zaposlenike, u Kini su tisuće zaposlenih u velikim tehnološkim kompanijama odlučili krenuti svojim putem.

Hrvoje Jurman
Hrvoje Jurman | 06.05.2024. / 15:35 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Jedno od obilježja tehnološke industrije posljednjih nekoliko godina su masovni otkazi. Nakon razdoblja tijekom pandemije u kojoj je trajala borba za radnika više, situacija se s vremenom promijenila te su mnogi ostali bez posla, a taj trend nastavljen je i tijekom 2024. godine. Najviše se govorilo o situaciji na zapadu, prvenstveno o brojnim otkazima u američkim velikim tehnološkim kompanijama, od Amazona preko Googlea do Microsofta.

tri vijesti o kojima se priča Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo Protuzračni sustav Raven 70 posto učinkovitosti VIDEO Pogledajte protuzračni sustav koji su Britanci u 3 mjeseca sklepali za Ukrajinu i koji skida ruske dronove kao muhe s neba Kineski hipersonični projektili "Kill web" Amerikanci paničare jer Kina ima sustav za ciljanje zbog kojeg američke snage nisu sigurne ni na "sigurnoj" udaljenosti

Jack Ma Najbogatiji Kinez zaposlenicima objasnio tajnu dugoročnog zdravlja i sreće: Seks! Šest puta u šest dana!

Što se Kine tiče, niti u toj zemlji situacija nije sjajna, a osim što kompanije dijele otkaze, u ovoj je zemlji zabilježen i val otkaza zaposlenike nezadovoljnih situacijom, odnosno prvenstveno uvjetima rada u velikim i najpoznatijih kineskim tehnološkim kompanijama poput Baidua, Alibabe i Tencenta. Ono što je godinama karakteriziralo poslovnu kulturu u takvim tvrtkama bilo je dugo radno vrijeme, ali i veliki pritisak kojem su zaposlenici konstantno bili izloženi. Nekima je, čini se, prekipjelo te su sami odlučili dignuti sidro iz takvih kompanija i krenuti drugim putem.

Dovoljno je samo podsjetiti se jednog ranijeg komentara Jacka Ma, dok je još bio na čelu Alibabe prije nego je upao u probleme (jedno je vrijeme čak i nestao iz javnosti), kada je rekao da mu se niti ne trebaju javljati zaposlenici koji neće raditi po sistemu 996, što znači rad od 9 ujutro do 9 navečer, šest dana u tjednu. Nije teško zaključiti kako takav režim negativno djeluje na zaposlenike koji se žele maknuti od takvih uvjeta i takvog pritiska i stresa.

S vremenom je kineska vlada odlučila stati na kraj takvom ponašanju velikih tehnoloških kompanija, a i same su kompanije odlučile usporiti zbog lošeg imidža u javnosti, ali i zbog činjenice da je nekoliko zaposlenika koji su radili s takvim tempom preminulo.

Slika nije dostupna Bolna kultura prekovremenog rada: Kineska novinska agencija poziva na skraćenje radnog vremena i poštivanje radnih prava

Kao jedan od primjer takvih otkaza novinari South China Morning Posta spominju Zou Du koja je prije nekoliko godina napustila ByteDance, a njenim putem krenulo je njenih čak oko 70 posto kolega koji su poslovnu sreću našli u manjim kompanijama. Općenito, u velikim tehnološkim tvrtkama posljednjih je godina zabilježen puno manji napredak u odnosu na prije, smatra Du koja je sada zaposlena u jednom startupu sa samo 8 zaposlenih u kojem ima, ne samo veću financijsku slobodu, već i fleksibilnost oko radnog vremena koje više ne uključuje cjelodnevni rad šest dana tjedno.

Otpuštanja, ali i otkazi mogu se vidjeti prema ukupnom broju zaposlenih u najvećim tehnološkim tvrtkama u Kini. Baidu, Alibaba i Tencent krajem prošle godine imali su nešto manje od 365 tisuća zaposlenih, što je pad veći od šest posto u odnosu na isto razdoblje godinu dana ranije i, ako ćemo uspoređivati sa zapadnim kompanijama, možemo pretpostaviti da će se taj pad nastaviti i dalje.
 

Vezane vijesti