Ultimate Gamer skrenuo pozornost na odgovorno igranje videoigara

Istraživanje je otkrilo i jedan zanimljiv podatak koji govori kako više od 40 posto mladića ne misli kako djevojke mogu biti jednako dobre u igranju ili bolje od njih.

Martina Čizmić | 03.01.2022. / 17:16

Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Igranje videoigra može izgledati kao jednostavna i zabava aktivnost. No, kako je pokazao YouTube show Ultimate Gamer, to baš i nije uvijek tako. 

Kroz sedam tjedana pokazao je da igranje videoigara može biti zabavno, napeto, ali i da prilikom igranja treba voditi računa o odgovornom gejmanju. 

 

U showu je sudjelovalo dvanaest natjecatelja podijeljenih u dva tima - Tapire i Šnitere, a borili su se u nizu atraktivnih igraćih naslova poput League of Legends, FIFA 22, PUBG, Apex Legends, Brawl Stars. Natjecatelji su imali i pomoć mentora pa je popularni Malajski Tapir savjetovao tim Tapira, a Marko KC Šnitere. Titulu najboljeg amaterskog gejmera je naposljetku odnio Doktor, pravim imenom Stefano Ritoša, koji je pokazao zavidnu vještinu na svim igraćim platformama, a za što je nagrađen gejming laptopom ACER Predator Helios 300 i Samsung Odyssey monitorom.

 

Sastavni dio showa bilo je i osvještavanje postojećih predrasuda u gejmingu, kao i glavnih rizika s kojima su mladi sve češće suočavaju. Istraživanje o navikama mladih u gejmingu koje je proveo Hrvatski Telekom u suradnji s agencijom za istraživanje tržišta SmartUp otkrilo je kako se unatoč postojanju visoke razine svijesti o opasnostima, 50 posto mladih i dalje upušta u neka od riskantnih ponašanja, smatrajući kako se loše stvari prvenstveno događaju drugima. Iznimno visok postotak mladih, čak 81 posto, svjestan je kako mogu postati ovisni o igricama, ali i dalje njih 60 posto, u dobi od 12 do 15 godina igraju igrice nekoliko sati na dan, riskirajući da zapostave školske i druge obveze. Oko 50 posto mladih u nekoj od igara prihvatilo je poziv nepoznate osobe na dodavanje na listu prijatelja, a isto toliko ih doživjelo neki oblik vrijeđanja i agresivnih ponašanja tijekom igranja.

 

Istraživanje je otkrilo i jedan zanimljiv podatak koji govori kako više od 40 posto mladića ne misli kako djevojke mogu biti jednako dobre u igranju ili bolje od njih. Upravo je Ultimate Gamer kroz niz edukacija nastojao promijeniti ovakve negativne i stereotipne stavove. Posebna pažnja se posvetila razbijanju predrasuda prema djevojkama u gejmingu. U showu je sudjelovalo čak sedam djevojaka, od ukupno dvanaest natjecatelja, a zahvaljujući vještini i upornosti jedna od njih, Spyro (Barbara Radoš), zasluženo je došla i do finalne borbe.

 

Prije svega čestitke pobjedniku i nadam se kako smo ovim showom zabavili sve sudionike i brojne gledatelje koji su na YouTubeu pratili show iz tjedna u tjedan. Puno je truda i rada uloženo u ovaj projekt i jako smo ponosni na njega. Uz dobru zabavu, htjeli smo poslati i poruku o važnosti odgovornog gejmanju kao i osvještavanja negativnih strana pretjeranog igranja kojima su mladi također sve više izloženi. Jako nam je važno što smo u ovom showu svima pokazali da nema nikakve razlike u igraćim sposobnosti između djevojaka i mladića, što je česta neutemeljena predrasuda s kojom se suočavaju djevojke u svijetu gejminga, dodala je Ivana Frankol, stručnjakinja za upravljanje brendom u Hrvatskom Telekomu.

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti