Umjetna inteligencija zaintrigirala je učenike osnovnih i srednjih škola i potaknula ih da se priključe projektu AI School Challenge. Tako je više od 80 škola aktivno sudjelovalo u natjecanju, a više od 700 učenika uspješno je položilo Elements of AI tečaj.
Koliko je umjetna inteligencija zanimljiva i izazovna, iz prve im je ruke ispričao mladi inovator Albert Gajšak, koji je s učenicima podijelio kako je još kao tinejdžer uspio pokrenuti uspješan posao s edukcijskom elektronikom koji raste iz godine u godinu. Inače, CircuitMess je najnoviji uspjeh zabilježio pokretanjem uspješne Kickstarter kampanje za svoj najnoviji projekt – Batmobile.
Na bilo kojem putu ćete imati puno izazova, oni su sastavni dio učenja i ne smiju vas obeshrariti. Najvažnije je da krenete sami raditi na onome što volite, preuzmete stvar u svoje ruke i slijedite svoje snove. Ako se planirate baviti poduzetništvom, preporučio bih vam da popričate s postojećim poduzetnicima i poslušate njihove savjete, poručio je Gajšak učenicima.
Podsjetimo, Elements of AI dosad je upisalo više od 27 tisuća Hrvata koji su se upoznali s osnovama umjetne inteligencije i načinu na koji funkcionira ova tehnologija, dok su projekt AI School Challenge natjecanja zajedničkim snagama pokrenuli Udruga CroAI i CARNET.
Projekt je rezultirao certificiranjem 26 škola koje imaju najmanje 10 učenika i djelatnika sa završenim Elements of AI tečajem, one ponosno nose naziv 'AI škola'. Među školama su se posebno istaknule Gimnazija Vukovar, Srednja škola Jelkovec te I. osnovna škola Čakovec, dok je popis svih AI škola dostupan na službenoj AI School Challenge web stranici.
Iznimno smo zadovoljni odazivom na AI School Challenge koji je pokazao da su učenici u Hrvatskoj itekako zainteresirani za učenje o novim tehnologijama. Moram zahvaliti i našem partneru na ovom projektu CARNET-u koji je bio ključna poveznica prema učenicima i školama. Čestitam svima na odličnim rezultatima i pozivam sve koji nisu da se upoznaju s osnovama umjetne inteligencije i bolje razumiju svijet koji nas okružuje, dodao je Mislav Malenica, predsjednik Udruge CroAI.
Tečaj ostaje dostupan svima zainteresiranima za edukaciju o tehnologiji umjetne inteligencije. Sastoji se od šest poglavlja te sadrži 25 vježbi, a za njegovo završavanje nije nikakvo potrebno predznanje, niti znanje matematike i/ili programiranja. Za završavanje tečaja u prosjeku je potrebno uložiti do 25 sati, dok su mnogi polaznici u Hrvatskoj tečaj završili u svega nekoliko sati.