Usporedba vojne moći Indije i Pakistana: Jasno je tko ima jaču vojsku

Bez obzira na to tko ima više ljudstva, više oklopa, više vojnih zrakoplova, ratnog brodovlja i novca u vojnom proračunu, ako obje strane imaju nuklearno oružje, onda sve rečeno prije toga gotovo pa gubi smisao.

Branimir Vorša | 07.05.2025. / 09:23

Pakistanski i indijski vojnici
Pakistanski i indijski vojnici (Foto: Afp)

Od 2025. godine Indija i Pakistan ostaju dvije najistaknutije vojne sile u Južnoj Aziji, obje s nuklearnim sposobnostima i velikim oružanim snagama. Ipak, postoji znatna razlika u njihovim vojnim kapacitetima, pri čemu Indija ima znatnu prednost u različitim područjima.

Napravili smo detaljnu usporedbu tih dviju vojnih sila, temeljenu na najnovijim dostupnim podacima. Evo kako otprilike stoje odnosi snaga između tih dviju zemalja, između koji je počeo pravi vojni sukob.

Globalni indeks vojne moći

Prema podacima portala globalfirepower.com, koji vodi globalni indeks vojne moći, Indija i Pakistan nisu baš blizu jedno drugome.

Indija zauzima 4. mjesto na Globalnom indeksu vojne moći za 2025. godinu, zahvaljujući velikoj modernizaciji i programima samodostatnosti. Pakistan, s druge strane, zauzima 12. mjesto, što označava pad u odnosu na prethodne godine.

Ljudstvo

Indija:

– aktivno vojno osoblje: 1,45 milijuna
– rezervni sastav: 1,15 milijuna
– paravojne snage: više od 2,5 milijuna.

Pakistan:

– aktivno vojno osoblje: 654.000
– rezervni sastav: 550.000
– paravojne snage: više od 500.000.

Obrambeni proračun

Indija izdvaja za obranu oko 75 milijardi dolara u fiskalnoj 2025. godini, a Pakistan izdvaja samo oko 7,64 milijarde dolara za obranu u tekućoj godini. Riječ je, dakle, o doista velikoj razlici u ulaganjima u vojsku između tih dviju zemalja.

Kopnene snage

Indija:

– glavni borbeni tenkovi: 4201
– vojna i oklopna vozila: 148.594
– artiljerijska oružja: 4339.

Pakistan:

– glavni borbeni tenkovi: 2627
– vojna i oklopna vozila: 17.516
– artiljerijska oružja: 3891.

Zračne snage

Indija:

– ukupno zrakoplova: 2229
– borbeni i jurišni zrakoplovi: 643
– helikopteri: 899
– zrakoplovi za potporu: 701.

Pakistan:

– ukupno zrakoplova: 1399
– borbeni i jurišni zrakoplovi: 418
– helikopteri: 373
– zrakoplovi za potporu: 660.

Pomorske snage

Indija:

– ukupna pomorska sredstva: 292
– nosači zrakoplova: 2
– podmornice: 18
– fregate: 14
– korvete: 18
– razarači: 13.

Pakistan:

– ukupna pomorska sredstva: 121
– nosači zrakoplova: 0
– podmornice: 8
– korvete: 9
– fregate: 9.

Nuklearne sposobnosti

Kao što smo naveli, obje zemlje imaju nuklearne sposobnosti, i to je jedna od najbitnijih stvari koja ih čini ravnomjernima. Procijenjeno je da Indija posjeduje 172 nuklearne bojeve glave, a Pakistan 170 nuklearnih bojevih glava. To je sigurno dovoljno za obostrano međusobno uništenje.

Nedavna događanja i napetosti

Napetosti između Indije i Pakistana ponovno su porasle nakon smrtonosnog napada militanata u indijskom dijelu Kašmira u kojem je poginulo 26 turista. Indija je odgovorila preciznim raketnim napadima na terorističku infrastrukturu u Pakistanu i pakistanski dio Kašmira.

Pakistan je osudio te napade kao ničim izazvane i izvijestio o civilnim žrtvama. Kao odgovor, Islamabad je tvrdio da je oborio pet indijskih borbenih zrakoplova, što New Delhi nije potvrdio. Obje zemlje povećale su razinu vojne pripravnosti, a međunarodna zajednica poziva na suzdržanost kako bi se izbjegla eskalacija sukoba.

Obje zemlje znatno su unaprijedile svoje vojne sposobnosti od posljednjeg većeg sukoba 2019. godine. Indija je nabavila francuske borbene zrakoplove Rafale i ruske sustave protuzračne obrane S-400, a Pakistan je primio kineske borbene zrakoplove J-10 i sustave HQ-9. Takav razvoj događaja povećava rizik od brze eskalacije ionako već vrlo napete situacije između tih dviju država.

Strah od nuklearnog sukoba

Indija zadržava znatnu vojnu prednost u odnosu na Pakistan u pogledu ljudstva, opreme i vojnog proračuna. Ipak, obje zemlje posjeduju nuklearno oružje, što svaki sukob čini iznimno opasnim. Nedavno povećanje napetosti naglašava potrebu za diplomatskim naporima i međunarodnom medijacijom kako bi se očuvala stabilnost u regiji.

 

Vezane vijesti

Još vijesti