IRB-ovi znanstvenici desetljećima vode borbu za očuvanje Jadrana

Istraživači s Instituta Ruđer Bošković (IRB) kroz brojne programe i projekte vezane uz klimatske promjene, testiranje mogućnosti povećanja alkalnosti morske vode i testiranje mikroalgi te proučavanje invazivnih vrsta desetljećima vode borbu za očuvanje Jadranskog mora. 

Hina | 08.06.2025. / 11:39 komentari
Istraživači IRB-a (Foto: IRB)

Povodom Svjetskog dana oceana, iz IRB-a su u nedjelju priopćili da je riječ o znanstvenicima iz Zavoda za istraživanje mora i okoliša u Zagrebu, istraživačke postaje Martinska kraj Šibenika i Centra za istraživanje mora u Rovinju koji provode niz projekata, koji uključuju praćenje mikroorganizama, tsunamija, kemijskog sastava mora i promjena u bioraznolikosti.

Jedan o do njih je GLOMETS, pod vodstvom dr. sc. Ivice Vilibića, koji istražuje meteorološke tsunamije.

To su pojave koje ne dolaze s podrhtavanjem tla, nego s promjenama u zraku. Bez odgovarajućih sustava praćenja i upozoravanja, mogu biti iznimno opasne, upozorava Vilibić.

Mikroplastika, ilustracija Znanstvenici s IRB-a pozivaju na zajedničko djelovanje u borbi protiv onečišćenja plastikom

U Martinskoj kod Šibenika, tim dr. sc. Jelene Godrijan u sklopu međunarodnog projekta OAEPIIP testira mogućnost povećanja alkalnosti morske vode kako bi more moglo apsorbirati više ugljikova dioksida (CO₂) iz atmosfere. Dodavanjem alkalnih tvari oponašamo prirodni proces otapanja stijena, ali moramo biti sigurni da to ne šteti živom svijetu u moru, objašnjava Godrijan.

U Rovinju znanstvenici pokušavaju obnoviti populaciju smeđih algi reda Fucales, koje su gotovo nestale zbog zagađenja i porasta temperature mora. Cilj nam je vratiti alge ne samo u prirodna staništa, nego i u sredine gdje je vidljiv utjecaj čovjeka na okoliš, poručuju iz Centra.

Prikupljanje podataka o stanju mora

Širenje invazivnih vrsta poput plavog raka također je među prioritetima istraživanja. Kroz projekt ALIENA znanstvenici razvijaju sustave ranog upozoravanja u suradnji sa susjednim zemljama. “Bez regionalne suradnje ne možemo zaštititi more. Invazivne vrste ne staju na granicama,” ističu istraživači.

U sklopu projekta BRIGANTINE razvija se autonomni brod opremljen senzorima koji će bez posade moći prikupljati podatke o stanju mora. Zamislite mini oceanografa koji neumorno plovi, bez da troši gorivo i resurse. To je budućnost nadzora mora, rekla je dr. sc. Mirta Smodlaka Tanković, koordinatorica projekta.

Pčele Nevidljive poruke prirode: Što nam otkrivaju med, dagnje i žuti brašnar?

U laboratorijima se testira i potencijal mikroalgi u pročišćavanju industrijskih otpadnih voda. Alge su naši tihi saveznici. Nevidljive oku, a moćne u svojoj sposobnosti čišćenja i transformacije, kazala je Maria Blažina.

Na Svjetski dan oceana, možda je vrijeme da pažnju s valova i ljetnih razglednica usmjerimo na ono što se događa ispod površine mora i zahvalimo onima koji svakodnevno slušaju more, analiziraju ga i uče kako ga čuvati, poručili su znanstvenici Instituta Ruđer Bošković.

 
tri vijesti o kojima se priča Kiša, ilustracija Upozorenje iz DHMZ-a Dijelove Hrvatske u subotu će zahvatiti termobarička dolina: Evo o čemu se radi Netolerancija na gluten, ilustracija Novo istraživanje otkriva Gluten možda ipak nije kriv za probavne probleme kod svih koji ga krive za to, ali evo što možda jest Noćno nebo, ilustracija Više prijava "Žena mi se uplašila": Što se to sinoć pojavilo na nebu iznad Bjelovara?

Komentirajte clanke na portalima Nove TV i osvojite vrijedne nagrade

Vezane vijesti