Znanstvenici možda riješili jedan veliki Jupiterov misterij

Jupiter stalno mijenja svoje pojase, a znanstvenici su sad napokon možda dokučili i zašto se to događa.

Branimir Vorša | 30.05.2023. / 09:17 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Tim znanstvenika iz Japana, Španjolske i Ujedinjenog Kraljevstva možda je razotkrio misterij iza cikličkih varijacija u Jupiterovim izmjeničnim tamnim i svijetlim pojasima oblaka.

tri vijesti o kojima se priča Mladić tipka na mobitel, ilustracija Rizik za sigurnost Imate neku od ovih aplikacija na svom pametnom telefonu? Odmah je izbrišite Boeing 787 Dreamliner Vrhunski zrakoplov za duga putovanja Što znamo o Boeing 787-8 Dreamlineru, koji se srušio na putu za London? BYD Seal 06 EV Cjenovni rat Kinezima je cijenom gotovo nemoguće konkurirati: Za jednu Teslu, dobijete 2 BYD-ova nova Seala

Slika nije dostupna Saturn ponovno na tronu Sunčeva sustava: Potvrđeno da oko sebe ima troznamenkasti broj mjeseca u orbiti

Analizirajući podatke o Jupiterovu magnetskom polju koje je prikupila svemirska sonda Juno, otkrili su da promjene u prugama planeta odgovaraju magnetskim oscilacijama unutar Jupitera.

Uzbudljiva stvar je da kada smo izračunali periode ovih torzijskih oscilacija, oni su odgovarali periodima koji se vide u infracrvenom zračenju na Jupiteru, objašnjava matematičar Chris Jones sa Sveučilišta u Leedsu.

Jupiterov vremenski sustav sastoji se od pojaseva (tamne pruge) i zona (svijetle pruge) koji kruže u suprotnim smjerovima i na različitim visinama. Znanstvenici su otkrili da magnetske torzijske oscilacije ometaju konvektivne tokove u Jupiterovoj dubokoj unutrašnjosti, utječući na vremenske obrasce i mijenjajući struje u oblacima planeta.

Predlažemo da torzijske oscilacije uzrokuju smicanje koje remeti spore konvektivne tokove u dubokoj unutrašnjosti, koji nose toplinski tok prema vidljivoj troposferi, pišu autori nove studije, koja je objavljena u časopisu Nature.

NASA - 4 Život na Marsu, putovanje na Jupiter? ''Lansiranje je zakazano za listopad 2024."

Tim je također promatrao i Veliku plavu pjegu, odnosno koncentrirano područje magnetskog polja u blizini Jupiterovog ekvatora te primijetio njezino usporavanje, što ukazuje na početak nove oscilacije.

Daljnja istraživanja i promatranja pomoći će učvrstiti njihovu teoriju i rasvijetliti složenu dinamiku Jupiterove atmosfere.

Izvor: Science Alert

Vezane vijesti

Još vijesti