Je li izloženost UV zrakama razlog razlika u broju smrtnih slučajeva od bolesti COVID-19?

Podaci iz koronavirusom teško pogođenih država poput Britanije, Italije i Sjedinjenih Država ukazuju na to da je u sunčanijim dijelovima tih zemalja "uočeno manje smrtnih slučajeva od posljedica COVID-19", tvrde znanstvenici Sveučilišta u Edinburghu.

Hina | 09.04.2021. / 10:07 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Rezultati studije objavljeni u britanskom Glasilu dermatologa upućuju na to da se veća izloženost ultraljubičastom zračenju može povezati s manjom smrtnošću od posljedica COVID-19.

tri vijesti o kojima se priča Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo Protuzračni sustav Raven 70 posto učinkovitosti VIDEO Pogledajte protuzračni sustav koji su Britanci u 3 mjeseca sklepali za Ukrajinu i koji skida ruske dronove kao muhe s neba Kineski hipersonični projektili "Kill web" Amerikanci paničare jer Kina ima sustav za ciljanje zbog kojeg američke snage nisu sigurne ni na "sigurnoj" udaljenosti

Tim britanskih znanstvenika usporedio je broj smrtnih slučajeva povezanih s bolesti COVID-19 u Sjedinjenim Državama u razdoblju od siječnja do travnja 2020. s razinama ultraljubičastog zračenja u gotovo 2500 američkih okruga, a potom je isti obrazac istraživanja primijenio na Britaniju i Italiju.

U nekim dijelovima spomenutih triju država evidentirano je najviše smrtnih slučajeva povezanih s pandemijom koronavirusa na globalnoj razini - i po glavi stanovnika i u apsolutnim vrijednostima, no uočeno je i da je broj smrti znatno opao za vrijeme ljetnih mjeseci.

Za usporedbu, većina zemalja Azije i Afrike zabilježila je relativno nisku smrtnost per capita tijekom cijelog razdoblja pandemije.

Jedan od koautora istraživanja, Chris Dibben je kazao: Veza između smrtnosti od COVID-19, godišnjeg doba i zemljopisne širine bila je prilično očita, a u našoj smo studiji pokušali ponuditi alternativno objašnjenje ovog fenomena.

Istraživači su rekli da su tijekom istraživanja vodili računa o potencijalnom utjecaju vitamina D na ovaj fenomen. Taj se vitamin često spominje kao inhibitor COVID-19, a naziva se i "sunčanim vitaminom" jer ga ljudski organizam proizvodi više kad je koža izložena sunčevoj svjetlosti.

Izlaganje suncu moglo bi smanjiti broj smrtnih ishoda od bolesti COVID-19 neovisno o vitaminu D, rekli su britanski znanstvenici.

Još neka nedavna saznanja pridonose relevantnosti teorije po kojoj vrijeme provedeno na otvorenom umanjuje vjerojatnost od zaraze koronavirusom i razvoja covida.

Irski zdravstveni dužnosnici u ponedjeljak su objavili podatak po kojemu bi samo 0,1 posto svih slučajeva zaraze koronavirusom u toj zemlji moglo biti povezano s aktivnostima na otvorenom, premda ih je velik broj trenutačno zabranjen zbog aktualnog trećeg zatvaranja. 

Vezane vijesti