Brojne tehnološke kompanije nagrađuju sigurnosne istraživače koji pronađu propuste u njihovom softveru i o tim ih propustima obavijeste kako bi ih mogli na vrijeme popraviti, prije nego za te propuste saznaju hakeri i kriminalci koji bi ih mogli iskoristiti. Jedna od tih kompanija je i Facebook koji je nedavno sigurnosnom istraživaču Ananda Prakashu isplatio 15 tisuća dolara za propust koji je pronašao i koji mu je omogućio pristup svim profilima na ovoj društvenoj mreži. Ovaj propust, kojeg je Prakashu otkrio u veljači, povezan je s procesom resetiranja lozinke prilikom kojeg Facebook porukom šalje PIN koji se koristi kao privremena lozinka.
tri vijesti o kojima se priča


Prilikom upisivanja privremene lozinke korisnici mogu deset do dvanaest puta upisati pogrešnu lozinku, no na Facebookovoj stranici za programere (na kojoj su dostupni svi profili kao i na običnoj stranici) nije postajala ta sigurnosna zaštita tako da je Praksah mogao upisivati neograničen broj PIN-ova sve dok ne bi pronašao pravi PIN te je na taj način mogao pristupiti svim profilima na ovoj mreži. Da se informacija o ovom propustu dokopao neki haker ili kriminalac, Mark Zuckerberg imao bi velikih problema (a vjerojatno i brojni korisnici kojima bi se moglo provaliti u profile, ukrasti podatke, dopisivanja, fotografije itd.), no srećom otkrio ga je sigurnosni istraživač koji je za svoj trud dobio i lijepu nagradu od 15 tisuća dolara.
Iz Facebooka su potvrdili ovaj propust do kojeg je došlo zbog promjena na beta stranici nekoliko dana prije nego ga je Praksah otkrio – ova je kompanija odmah popravila taj propust te su objavili kako nisu zabilježili niti jedan slučaj njegovog iskorištavanja i neovlaštenog pristupa profilima na Fejsu. Facebook je do sada isplatio više od 4,3 milijuna dolara istraživačima koji su pronašli propuste u ovoj mreži, a ovaj propust jedan je od najopasnijih sigurnosnih propusta koji je mogao izazvati brojne i opasne napade s velikim posljedicama, komentirali su na The Vergeu.